SuperBiz wiadomości Ile można zarobić w biurze podróży?

Ile można zarobić w biurze podróży?

09.05.2017, godz. 12:07
Biuro podróży upadło
foto: SHUTTERSTOCK

Praca w turystyce stwarza miłośnikom podróży szansę na uczynienie ze swojej pasji podstawowego źródła dochodu. Nie jest to jednak branża, w której możemy liczyć na stabilne warunki. Pracownicy są zatrudniani przeważnie na umowy cywilo-prawne, a ich zarobki charakteryzuje duża zmienność – różnią się w zależności od sezonu, kraju, regionu, a nawet od... pogody. Zobacz, jak kształtują się wynagrodzenia w biurach podróży.

Zarobki pilotów wycieczek turystycznych
Jak wynika z danych portalu wynagrodzenia.pl z marca 2017, najczęściej występujące wynagrodzenie na stanowisku pilota wycieczek turystycznych to 3 614 zł brutto. Co drugi przedstawiciel tego zawodu zarabia od 2 715 zł do 4 887 zł, zaś co czwarty więcej niż 4 887 zł. 25 proc. najgorzej opłacanych pilotów wycieczek turystycznych dostaje mniej niż 2 715 zł.

Sprawdź także: Sprawa Magdaleny Ż. Jakie obowiązki ma rezydent biura podróży

Zarobki specjalistów ds. turystyki
Portal wynagrodzenia.pl sprawdził także zarobki specjalistów ds. turystyki. Okazuje się, że miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 918 zł brutto. 50 proc. specjalistów ds. turystyki otrzymuje pensję od 2 350 zł do 3 800 zł, zaś 25 proc. mniej niż 2 350 zł brutto. Wynagrodzenia powyżej 3 800 zł otrzymuje 25 proc. najlepiej opłacanych osób, pracujących na tym stanowisku.

Zarobki rezydentów
Jak czytamy w portalu fokus.tv, średnie wynagrodzenie rezydenta to ok. 4 000 zł, jednak rekordziści potrafią zarobić nawet 12 000 zł. Na jego pensję składa się przede wszystkim prowizja od sprzedanych turystom wycieczek fakultatywnych. Podstawa wynagrodzenia to z reguły jedynie 1 500–2 000 zł.

Czytaj też: Ile zarabiają lekarze rezydenci? W sobotę protestowali w Warszawie

Zarobki animatorów czasu wolnego
Zdaniem Jakub Bączka, prezesa firmy szkoleniowej Stageman, animatorzy czasu wolnego zarabiają przeciętnie od 400 do 1000 euro netto miesięcznie, czyli od 1 692 do 4 230 zł.
– Ktoś mógłby ocenić, że stawka 400 euro to mało. Trzeba zwrócić uwagę przy tym, że animator ma zapłacony lot, hotel i wyżywienie. Czyli te pieniądze dostaje do kieszeni i przywozi do kraju. Jeśli ma ochotę na imprezy, to i tak są w cenie, bo odbywają się w hotelu. Jeśli ma ochotę na zimny napój, to wszystko ma w ramach all inclusive. Animator zarobi więcej z animacji niż w fabryce w Norwegii. W Norwegii dostanie bardzo dużo, ale wynajem mieszkania kosztuje tam 8 tys. zł miesięcznie. Nam nie opłaca się pozwalać na to, żeby animator w ciągu dnia pracy musiał sam kupować i przygotowywać sobie jedzenie. To strata czasu i wysiłek energetyczny – wyjaśnił cytowany przez pulshr.pl Jakub Bączek.

Zobacz również: Ile zarabiają lekarze rezydenci? W sobotę protestowali w Warszawie

Zarobki kierowników biur podróży
Według danych portalu moja-pensja.pl w kierownik biura podroży w Polsce zarabia najczęściej 4 400 zł brutto. Co druga osoba zatrudniona na tym stanowisku otrzymuje od 2 800 zł do 6 900 zł, zaś tylko 10 proc. zarabia więcej niż 10 200 zł. 10 proc. najgorzej opłacanych kierowników biur podróży otrzymuje miesięcznie mniej niż 2 000 zł.

Źródła: wynagrodzenia.pl, moja-pensja.pl, plushr.pl, fokus.tv

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: