SuperBiz wiadomości Ile musisz mieć oszczędności, by kupić kawalerkę na kredyt?

Ile musisz mieć oszczędności, by kupić kawalerkę na kredyt?

06.03.2017, godz. 12:31
blok, mieszkanie, osiedle
foto: EAST NEWS

Chcesz kupić kawalerkę w Warszawie? Na „dzień dobry” potrzebujesz co najmniej 60 tys. gotówki. Trochę lepiej sytuacja wygląda w innych polskich miastach.

Większość osób, które nie mają gotówki na zakup nawet małego mieszkania, zaciągają kredyty hipoteczne. W takiej sytuacji nie obędzie się bez wkładu własnego. Do puli kosztów inwestycyjnych trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z samą transakcją zakupu mieszkania (3 proc. wartości lokalu w przypadku nowego bloku). W przypadku lokali używanych trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami w wysokości aż 8 proc. wartości nieruchomości.

Zobacz: Miasta, w których warto zamieszkać

Zatem chcąc kupić kawalerkę w Warszawie, trzeba dysponować sumą co najmniej 60 tys. zł. W mniejszych miastach sytuacja wygląda lepiej, np. w Zielonej Górze wystarczy dysponować sumą ok. 26 tys. zł. Średnio, w większości miast wojewódzkich, aby myśleć o kawalerce na kredyt trzeba dysponować oszczędnościami rzędu 30-40 tys. zł. Takie oszczędności są potrzebne do zakupu kawalerki w w Białymstoku, Opolu, Kielcach, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach i Lublinie. Natomiast ok. 50 tys. zł . zł muszą odłożyć mieszkańcy Gdyni, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Źródło: rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: