SuperBiz wiadomości Ile na pełny bak pracuje Polak, a ile Niemiec?

Ile na pełny bak pracuje Polak, a ile Niemiec?

16.01.2017, godz. 11:45
Ceny paliw
foto: SHUTTERSTOCK

Polak musi pracować aż 24 godziny, aby przy obecnych cenach paliwa zatankować bak samochodu do pełna. Z kolei Niemiec musi w tym samym celu poświęcić ponad dwa razy mniej czasu – tylko 9 godzin – oszacował serwis Howmuch.net.

Howmuch.net policzył ile trzeba pracować, aby zarobić na galon paliwa, czyli 3,79 litra. W szacunkach uwzględniono średnie ceny paliw w poszczególnych państwach i pensje minimalną w danym kraju.
Jak się okazuje sytuacja Polaków pod tym względem jest nie najgorsza. Na zatankowanie samochodu do pełna pracujemy krócej niż w Czechach, Estonii, na Węgrzech czy na Słowacji. Znacznie gorzej wypadamy za to na tle naszych zachodnich sąsiadów – Brytyjczyków, Francuzów, a zwłaszcza na tle Niemców.

Sprawdź także: Benzyna w Polsce najtańsza w UE [INFOGRAFIKA]

Średnia cena paliw na polskich stacjach benzynowych, wynosi obecnie ok. 4,8 zł, zaś minimalne wynagrodzenie za godzinę w naszym kraju to 12 zł. Łatwy rachunek z wykorzystaniem tych danych pozwala obliczyć, że na 60 litrów paliwa Polak musi pracować ponad 24 godziny.
Czemu benzyna w Polsce jest aż tak droga? Przez podatki, które stanowią ponad 50 proc. jej ceny. Są to przede wszystkim: stała akcyza, VAT – rosnący wraz z ceną surowca i niewielka opłata paliwowa.

Czytaj też: Paliwa znów drożeją – o 8-16 groszy na litrze

Dla porównania Niemiec, otrzymujący minimalne wynagrodzenie w wysokości 9,6 dol. za godzinę, czyli ok. 39,6 zł, na taką samą ilość paliwa musi pracować ok. 9 godzin. To ponad dwa razy krócej niż Polak. W obliczeniach uwzględniono cenę benzyny nie przekraczającą 1,5 dol. za l, czyli 6,18 zł. Wynik Niemców jest o godzinę gorszy niż Francuzów i 1,5 godz. niż Brytyjczyków, mimo podobnych cen na stacjach benzynowych. Różnicy winna jest niższa pensja minimalna, która posłużyła autorom zestawienia do wyliczeń.

Źródło: Howmuch.net, wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: