SuperBiz wiadomości Ile Polska chce wydać na rakiety, śmigłowce i okręty?

Ile Polska chce wydać na rakiety, śmigłowce i okręty?

08.09.2016, godz. 13:36
rakiety i zbrojenie
rakiety i zbrojenie foto: SHUTTERSTOCK

7 września podczas MSPO w Kielcach przedstawiciele przemysłu obronnego i MON zastanawiali się nad dalszymi kierunkami rozwoju Sił Zbrojnych. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej zapowiedział, że do końca września przedstawi „Plan Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej". Wydatki Polski na obronę wynoszą 1,95 proc. PKB, a w przyszłym roku wzrosną do 2 procent. Które inwestycje są priorytetem dla polskiej armii?

- 2 proc. PKB to kwota niewystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb Sił Zbrojnych. (...) Tym bardziej, że budujemy nowy komponent SZ – Obronę Terytorialną – ocenił Bartosz Kownacki podczas konferencji „Priorytetowe kierunki modernizacji technicznej SZ RP w latach 2017 – 2019".

Podczas swojego wystąpienia wiceminister obrony narodowej odniósł się również do szeroko komentowanego programu obrony obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła". Podkreślił, że rozmowy w sprawie zamówienia rakiet dla polskiej armii toczą się z różnymi podmiotami, ale zdecydowanym faworytem MON jest amerykańska firma Raytheon. Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Zbrojeniowego w Kielcach minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował media, że Polska wystosowała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zamówienia ośmiu zestawów rakietowych. Z wypowiedzi zastępcy szefa MON, która nastąpiła dzień później, wynika, że kontrakt może być warty ok. 7,5 mld dolarów (blisko 29 mld złotych).

Przeczytaj również: Targi zbrojeniowe MSPO w Kielcach zdominowała tematyka rakiet

Bartosz Kownacki opowiedział o priorytetach zakupach dla Sił Zbrojnych. Sekretarz stanu w MON nie ukrywa, że Polska prowadzi negocjacje z Turcją w związku z planowanym zakupem 50 śmigłowców wielozadaniowych. Turcy są w stanie uzyskać licencję na ich produkcję od amerykańskiej firmy Sikorsky Aircraft Corporation. Plany zakupowe MON obejmują także okręty podwodne warte ok. 10 mld złotych. Sekretarz stanu zaznaczył, że „program modernizacji technicznej musi uwzględniać również potrzeby polskiego przemysłu". Plan uległ pewnym modyfikacjom w związku z budżetem, jaki został przeznaczony na obronność Polski.

Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, który poznamy jeszcze w tym miesiącu, będzie zawierać pięć kluczowych obszarów. Jeden z nich zakłada utworzenie nowej, odrębnej jednostki Sił Zbrojnych – Obrony Terytorialnej. Pracownicy OT będą bronić bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, przebywając wewnątrz jej terytorium. Jej oddziały zasili ludność cywilna, która będzie uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach realizowanych we współpracy ze Strażą Graniczną, również w ramach płatnego urlopu.

Zobacz także: MSPO: ważne wydarzenie dla przemysłu zbrojeniowego w Kielcach

Powołanie Obrony Terytorialnej stanowi wyzwanie dla polskiego rządu, ponieważ podobny pomysł nigdy wcześniej nie był brany pod uwagę. Osoby zatrudnione w tej jednostce trzeba będzie wyposażyć w broń i odzież specjalistyczną. Na XXIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który do 9 września można zwiedzać na terenie Targów Kielce, nie brakuje wystawców z Polski. Wielu z nich zaopatruje polską armię oraz funkcjonariuszy jednostek podległych MSWiA. Na szczególną uwagę zasługuje Grupa Lubawa, w której ofercie znajdują się m.in. kamizelki kuloodporne, kombinezony i odzież specjalistyczna, radomska fabryka broni „Łucznik" czy Cenrex – wyłączny dystrybutor sprzętu specjalnego, m.in. broni palnej, w którą zostali wyposażeni funkcjonariusze polskiej Policji i Straży Granicznej.

Źródła: konferencja „Priorytetowe kierunki modernizacji technicznej SZ RP w latach 2017 – 2019", XXIV MSPO

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: