SuperBiz wiadomości Ile zapłacisz za jazdę bez dokumentów [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Ile zapłacisz za jazdę bez dokumentów [TARYFIKATOR MANDATÓW]

07.07.2017, godz. 12:37
prawo jazdy
prawo jazdy foto: materiały prasowe

Choć coraz częściej mówi się o postępującej cyfryzacji kraju, to wciąż podczas kontroli drogowej kierowca samochodu osobowego musi mieć ze sobą fizycznie trzy dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC. Jest zobowiązany okazać je podczas kontroli drogowej. Jakie kary grożą za ich brak?

Zapominalstwo kosztuje. Jeśli nie weźmiemy ze sobą wspomnianych we wstępie dokumentów, według Kodeksu wykroczeń może nam grozić kara nagany (jeśli policjant skieruje wniosek o ukarania do sądu).

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za przejście na czerwonym świetle [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Kara ta, nawet jeśli zostanie wymierzona, nie niesie ze sobą właściwie żadnych konsekwencji dla zapominalskiego kierowcy, jest swego rodzaju dosadnym upomnieniem go na przyszłość. W praktyce jednak musimy się nastawić na mandat za zapominalstwo. Grzywna ta nie może być wyższa niż 250 zł.

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za jazdę bez pasów? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Ta najwyższa kara grozi jednak raczej np. kierowcom ciężarówek, którzy są zobowiązani posiadać przy sobie dodatkowe dokumenty. Kierowca samochodu osobowego dostanie zaś 50 zł mandatu za każdy „papier”, którego nie ma przy sobie w aucie. Jeśli więc zapomniał „prawka”, dowodu i ubezpieczenia OC, dostanie 150 zł. Plus jest taki, że za to przewinienie nie grożą żadne punkty karne.

Źródło: isap.sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: