SuperBiz wiadomości Ile zapłacisz za jazdę bez pasów? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Ile zapłacisz za jazdę bez pasów? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

05.07.2017, godz. 15:07
pasy bezpieczeństwa
foto: Pixabay.com

Nie zapinasz pasów bezpieczeństwa? Narażasz się na karę. Wbrew powszechnej opinii dotyczy to nie tylko kierowców, lecz także pasażerów. Sprawdź, co grozi za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa w poszczególnych przypadkach.

Karą za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa jest obecnie 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Już niedługo może być ona jednak trzykrotnie wyższa. W planach jest podniesienie mandatu za niezapięcie pasów przez kierowcę do 300 zł. Zmiany w taryfikatorze mandatów zaplanowano na 4 czerwca 2018 r.

Sprawdź także: Jaka kara grozi za przekroczenie prędkości? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Kierowca odpowiada także za bezpieczeństwo swoich pasażerów. Dlatego przed rozpoczęciem jazdy, jest zobowiązany upewnić się czy wszyscy w samochodzie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobi, naraża się na kolejne 100 zł mandatu i 4 punkty karne.

Czytaj też: Taryfikator mandatów w 2017

Jeśli jednak kierowca upomniał pasażerów, aby zapięli pasy, a nie był świadomy, że osoby podróżujące na tylnej kanapie samochodu nie zastosowały się do polecenia, to nie on zapłaci mandat. W takiej sytuacji to każdy pasażer, który nie zapiął pasów, otrzyma mandat w wysokości 100 zł.

Źródło: infor.pl, Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: