SuperBiz wiadomości Ile zapłacisz za przejście na czerwonym świetle [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Ile zapłacisz za przejście na czerwonym świetle [TARYFIKATOR MANDATÓW]

06.07.2017, godz. 16:41
sygnalizator świetlny, czerwone światło, przejście dla pieszych
Sygnalizator świetlny foto: Super Express

Choć wiele osób uważa, że to głupi przepis, polskie prawo jest nieubłagane – całkowicie zakazuje przechodzenia pieszemu przez jezdnię na czerwonym świetle, nawet jeśli jezdnią nie porusza się żaden pojazd. Za łamanie prawa grozi kara. Na nią nastawić muszą się również kierowcy, którzy przejeżdżają na czerwonym. Tu mandat jest jeszcze bardziej dotkliwy.

Pieszemu, który zdecyduje się przejść przez jezdnię, kiedy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, grozi 100 zł mandatu. Na dodatkowe 50 zł kary narazimy się, jeśli przy okazji przez jezdnię przebiegniemy. Również 50 zł mandatu dostaniemy, jeśli przechodzimy przez jednię w miejscu, z którego słabo widzimy drogę (a poza obszarem zabudowanym 100 zł), taka sama kara grozi za przejście w miejscu niedozwolonym.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za przekroczenie prędkości? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

50 zł grozi również za: chodzenie po ścieżce rowerowej, nieuzasadnione zatrzymywanie się bądź zwalnianie kroku na przejściu dla pieszych czy chodzenie po torowisku. Także 50 zł dostaniemy za przejście przez jezdnię tuż przed nadjeżdżającym pojazdem, nawet jeśli zdarzy się to na pasach! W miejscu niedozwolonym kara za to wykroczenie podwaja się.

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za jazdę bez pasów? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Jak widać, wymiarowi sprawiedliwości pieszy może narazić się nie tylko za przechodzenie na czerwonym świetle. Warto tu zaznaczyć, że kierowcy za przejechanie mimo czerwonego sygnału grozi jeszcze wyższa kara. Mandat może wynosić od 300 do 500 zł, a do tego jeszcze na konto powędruje 6 punktów karnych! Jeśli przy okazji kierowca spowoduje zagrożenie w ruchu, nałożony mandat powiększa się o 200 zł (nie może jednak przekroczyć kwoty 500 zł). Kierowca musi się jednak liczyć z kolejnymi sześcioma punktami karnymi!

Źródło: isap.sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: