SuperBiz wiadomości Ile zapłacisz za rozmowę przez telefon za kierownicą [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Ile zapłacisz za rozmowę przez telefon za kierownicą [TARYFIKATOR MANDATÓW]

11.07.2017, godz. 14:01
rozmowa telefon komórka ulica
rozmowa telefon komórka ulica foto: SHUTTERSTOCK

Żyjemy coraz szybciej i załatwiamy coraz więcej ważnych spraw przez telefon – ot, realia XXI wieku. Musimy jednak pamiętać o tym, że nieważne, jak istotna jest sprawa, z którą ktoś do nas dzwoni, rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia auta rozprasza naszą uwagę i zagraża bezpieczeństwu naszemu i innych. Jeśli to nas jednak nie przekonuje, warto wskazać, że za rozmowę telefoniczną za „kółkiem” narażamy się na konsekwencje prawne.

Na samym początku należy podkreślić, że, prowadząc auto, można rozmawiać przez telefon, ale wyłącznie jeśli korzystamy z zestawu głośnomówiącego albo słuchawkowego. Jeśli ów zestaw jest bezprzewodowy, nie grożą nam żadne konsekwencje (jeśli chodzi o mandat – to, czy rozproszeni rozmową, spowodujemy wypadek, to zupełnie inna sprawa).

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za jazdę bez pasów? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Jeśli jednak zestaw ma przewód z mikrofonem, a my podczas rozmowy trzymamy kabelek w ręce, podpadamy pod paragraf. Podobnie jest w przypadku, w którym trzymamy w ręce telefon. Uwaga – podczas jazdy w ogóle nie wolno nam wziąć telefonu do ręki. Mandat dostaniemy, nawet jeśli odpisujemy na SMS-a czy przeglądamy internet. Przepisy mówią jasno – zabronione jest jakiekolwiek korzystanie z telefonu podczas jazdy, które wymaga od nas trzymania go.

ZOBACZ TEŻ: Jak to jest z tą „kopertą”. Czy naprawdę zapłacisz 800 zł? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

I najważniejsze – co grozi kierowcy, który do prawa się nie zastosuje? Dostanie on mandat w wysokości 200 zł! Do tego na konto krnąbrnego prowadzącego pojazd powędruje aż 5 punktów karnych! Dla bezpieczeństwa należy więc raczej unikać jakichkolwiek rozmów przez telefon podczas prowadzenia auta.

Źródło: isap.sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: