SuperBiz wiadomości Ile zarabia twórca WOŚP Jerzy Owsiak? Mniej niż średnia krajowa

Ile zarabia twórca WOŚP Jerzy Owsiak? Mniej niż średnia krajowa

14.01.2017, godz. 09:30
Jerzy Owsiak
foto: © AKPA

Jerzy Owsiak, który dla polskiej służby zdrowia zrobił więcej niż wszyscy ministrowie od '89 roku razem wzięci, budzi niemałe emocje. Rokrocznie jego fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera dziesiątki milionów złotych dla potrzebujących, ale nie brakuje krytyków zarzucających mu przywłaszczania części pieniędzy. Ile naprawdę wynosi pensja twórcy WOŚP?

W tym roku WOŚP gra już po raz 25! Tegoroczna zbiórka ufunduje sprzęt dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Jak co roku pojawią się też pytania o gromadzone pieniądze przez fundację Jurka Owsiaka i o to, ile z tego "ma dla siebie".

Zobacz również: Jak odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku? [PORADNIK]

Pomysłodawca i szef WOŚP-u nie ucieka przed tematem zarobków i osobiście rozwiał już wszelkie wątpliwości. Fundacja poza głównym zastrzykiem darowizn z każdego finału, otrzymuje również datki od sponsorów, z 1 proc. podatku oraz odsetek z lokat bankowych. I stąd WOŚP może sfinansować pracę biura i administracji oraz Przystanku Woodstock.

Fundacja WOŚP ok. 92 proc. zebranych środków przeznacza na bezpośrednią pomoc charytatywną; koszty administracyjne to jedynie ok. 8 proc. - wynika ze sprawozdania za 2012 r. Dodatkowo rozlicza się przez 1,5 roku po finale z dwoma ministerstwami i jeszcze składa sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego.

W 2011 roku tygodnik "Wprost" podliczył dochody, jakimi dysponuje Owsiak. Z ustaleń gazety wynika, że średnia pensja w zarządzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wynosi 4136 złotych.

- Ja z kolei od dwóch lat jestem zatrudniony w spółce Złoty Melon, której właścicielem jest Fundacja. Ta spółka zarabia dla Fundacji pieniądze. Prowadzę ją z ogromnym sukcesem, tylko i wyłącznie na chwałę WOŚP, a zarabiam podobnie jak moja żona. I to są wszystkie nasze finansowe relacje z Fundacją. Zarówno ja w Złotym Melonie, jak i moja żona zarabiamy niewiele więcej niż górnik. Kuriozalne jest to, że miałem listy, że nasza działalność jest na tyle pożyteczna, że nawet gdybym z tego coś uszczknął, to nie ma sprawy. Gdy to słyszę, włos mi się jeży na głowie! Jakie uszczknąć! Nie mogę i nie muszę! - mówił Jerzy Owsiak w rozmowie z "Super Expressem" w styczniu 2015 roku.

Fundusz płac w fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wynosi 1,15 mln złotych rocznie. W WOŚP zatrudnionych jest 33 etatowców. Wynika z tego, że statystyczny pracownik zarabia około 3100 zł miesięcznie. Jerzy Owsiak, jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak oraz dr Bohdan Maruszewski zarabia niespełna 150 tys. zł rocznie, czyli 4136 zł na osobę miesięcznie – pisał "Wprost". Z każdej oddanej złotówki jedynie 4 grosze są przeznaczane na obsługę akcji charytatywnej

Sprawdź koniecznie: WOŚP 2017: oto 10 najciekawszych aukcji [GALERIA]

Ale to nie jedyne zarobki Owsiaka. Wraz z żoną prowadzi (aktualnie działalność zawieszona) Przedsiębiorstwo Produkcji Programów Telewizyjnych MRÓWKA CAŁA. Firma zajmuje się prowadzeniem audycji radiowych, kanałów i programów telewizyjnych oraz realizują różnorakich produkcji multimedialnych (wydawnictwa CD, DVD) - czytamy na stronie WOŚP-u.

Dodatkowo Owsiak posiada spółkę jednoosobową z ograniczoną odpowiedzialnością Złoty Melonik, która w całości należy do WOŚP. Jak podaje natemat.pl, zajmuje się ona m.in. wydawaniem płyt, produkcją koszulek z logo WOŚP, organizacją festiwalu "Przystanek Woodstock", prowadzi też komercyjne szkolenia dla firm z zakresu pierwszej pomocy. WOŚP utworzyła ją, bo dzięki niej fundacja może korzystać z ulg podatkowych, które w innym wypadku by jej nie przysługiwały.

 

Źródło: wosp.org.pl, "Super Express", "Wprost", natemat.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: