SuperBiz wiadomości Ile zarabiają piloci w Polsce? Wcale nie tak dużo, jak myślicie [INFOGRAFIKA]

Ile zarabiają piloci w Polsce? Wcale nie tak dużo, jak myślicie [INFOGRAFIKA]

14.03.2017, godz. 12:46
Samolot Lufthansa
Samolot linii Lufthansa (zdjęcie poglądowe) foto: SHUTTERSTOCK

Piloci cieszą się powszechną renomą. Dla wielu osób jest to wymarzony zawód, dla którego są w stanie poświęcić czas i pieniądze (aby zdobyć upragnioną licencję). Powszechnie zawód pilota kojarzony jest też z bardzo wysokimi zarobkami. Okazuje się jednak, że wcale nie są one aż tak astronomiczne. O wiele więcej można zarobić latając dla zagranicznych, a nie polskich przewoźników.

Polscy piloci cywilni szkolą się w dwóch państwowych jednostkach: w Rzeszowie i Chełmie. Dostanie się tam ułatwiają nie tylko predyspozycje takie jak niesamowita czujność czy odporność na stres, ale i posiadanie licencji turystycznej wyrobionej w aeroklubie, na którą trzeba wyłożyć nawet 20 tys. zł. Jeśli chcemy zostać pilotem, możemy też ukończyć kurs w szkole prywatnej, którego koszt, od podstaw, wynosi nawet 200 tys. zł. Czas nauki? Przynajmniej trzy lata!

ZOBACZ TEŻ: Zarobki straży miejskiej w Polsce. Ile dostaje strażnik, a ile komendant

Zainwestowane pieniądze, w teorii, powinny się szybko zwrócić. Wielu osobom wydaje się, że każdy pilot to prawdziwy krezus, ale zarobki zależą tu od bardzo wielu czynników – stanowiska (pierwszy oficer czy kapitan), doświadczenia czy rodzaju pilotowanej maszyny. Tak wynagrodzenia polskich pilotów kształtują się w oparciu o dane firmy K&K Selekt Aviation zajmującej się rekrutacją załóg samolotów:

MIESIĘCZNE ZAROBKI PILOTÓW W POLSCE:

- pilot prywatnego samolotu – od 3000 zł brutto
- pilot prywatnego samolotu VIP – od 7000 zł brutto
- pierwszy oficer w liniach lotniczych – od 5000 zł brutto
- kapitan w liniach lotniczych – od 6250 zł brutto
- pierwszy oficer w samolocie czarterowym – od 6000 zł brutto
- kapitan w samolocie czarterowym – od 12 000 zł brutto
- pilot w administracji państwowej – 5-12 000 zł brutto
- najwięcej zarobi doświadczony kapitan LOT – nawet 40 000 zł brutto

Jak widać, rozpiętość kwot jest tu spora. Z przedstawionych danych jasno wynika, że najbardziej opłacalne jest latanie w dużych liniach lotniczych. Zdecydowanie jednak ofertę polskich przewoźników przebijają propozycje z zagranicy. Pilotów poszukują choćby linie Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Już 17 marca w Warszawie odbędą się spotkania informacyjne dla chętnych.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz, ile zarabiają więźniowie [WYNAGRODZENIA]

Czekają na nich niebagatelne pieniądze – kapitan zarobi co najmniej 52 tys. zł miesięcznie, z kolei pierwszy oficer może liczyć na 40 tys. zł miesięcznie, czyli tyle, ile w polskim LOT zarobi doświadczony kapitan! Ok. 40 tys. zł miesięcznie czeka również na pilotów w Rosji, a w Chinach zarobki sięgają nawet 80 tys. zł! Podobnie jest w niemieckiej Lufthansie, gdzie można zarobić od 25 do 80 tys. zł.

Źródła: osobistyheadhunter.blog.pl / K&K Selekt Human Resources Consulting, tvn24bis.pl, turystyka.wp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: