SuperBiz wiadomości Ile zarabiają policjanci? Prześwietlamy zarobki policji

Ile zarabiają policjanci? Prześwietlamy zarobki policji

05.05.2015, godz. 16:02
Policja, kontrola drogowa,
foto: Super Express

Mundur od wieków kojarzy się nie tylko z prestiżem i powodem do dumu, ale też z solidnym bytem. W Polsce, wbrew powszechnej opinii, osoby zatrudnione przez komendy i komisariaty należą do dobrze opłacanej grupy zawodowej. Trzynastka, dodatki za stopień, staż pracy, funkcyjny – to przywileje jakimi cieszą się mundurowi. Ile zarabia policjant kierujący ruchem, a ile główny komendant policji?

Praca w policji nie należy do łatwych. Niektórzy funkcjonariusze każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie. Dodatkowo to grupa od lat mocno niedofinansowana. Z jednej strony widać nowe pojazdy służbowe policjantów, a z drugiej słyszy się anonimowe zwierzenia samych zainteresowanych, że do pracy muszą nosić własne ołówki czy krzesła, bo tych brakuje.

Zobacz koniecznie: Pensje kolejarzy. Prezes PKP zarabia 60 tys. zł! A maszynista?

To jednak nie odstrasza młodych do zgłaszania się do policji. Wszystko z powodu wizji ekscytującej pracy i perspektywy szybkiego przejścia na emeryturę. Podobnie jak w przypadku górników, policjanci wcześnie żegnają się ze swoją karierą i to za niemałe pieniądze. Obecnie, by przejść na emeryturę, muszą przepracować minimum 25 lat i ukończyć 55 r.ż. Dotyczy to tych osób, które do służby w policji wstąpiły po 1 stycznia 2013 roku. To i tak nic w porównaniu do osób zatrudnionych przed tą datą – oni mają prawo do przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu jedynie 15 lat. Średnio policyjna emerytura wynosi 3 tys. zł brutto i jest to ok. 40 proc. ostatniej pensji. Ci, którzy jednak pozostaną w czynnej służbie po przepracowanych 15 latach mogę dorobić się emerytury rzędu 75 proc. ostatnich wypłat (nastąpi to po mniej niż 30 latach pracy).

Być jak komendant

Według statystyk z czerwca 2014 roku w samej policji pracuje blisko 100 tys. osób. W tej liczbie mieści 2,2 tys. kursantów, ponad 16,2 tys. osób na etacie policjanta, 19,2 tys. referentów, 10,6 tys. dzielnicowych i kontrolerów ruchu drogowego, ponad 22,2 tys. detektywów i asystentów i ponad 13,6 tys. dyżurnych i specjalistów. Pozostałe 12,9 tys. policjantów pełni służbę na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla.

Sprawdź również: Prawda o pensjach polskich górników. Ile zarabia się na kopalni?

Z danych komendy głównej policji wynika, że stażysta zarabia 1,608 zł netto (na rękę). Do tego ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Z kolei szeregowy policjant otrzymuje 2,437 zł netto, kontroler ruchu drogowego 3,151 zł netto, detektyw/asystent 3,385 zł netto, kierownik referatu 4,065 zł netto, komendant powiatowy 6,802 zł netto, komendant wojewódzki: 8,807 zł netto, zastępca komendanta głównego 12,474 zł netto i na samym szczycie zarobkowej piramidy jest komendant główny z pensją 14,281 zł netto.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: