SuperBiz wiadomości Ile zarabiają skoczkowie narciarscy? Za wygraną dostają 40 tys. zł

Ile zarabiają skoczkowie narciarscy? Za wygraną dostają 40 tys. zł

05.03.2016, godz. 10:16
Skoczkowie w naprawie
Jan Ziobro foto: Super Express

Skoki narciarskie to widowiskowy i dość niebezpieczny sport. Jednak w porównaniu chociażby do piłkarzy, skoczkowie ze światowej czołówki Pucharu Świata, nie zarabiają fortuny. Jak opłacane jest zwycięstwo w zawodach PŚ i o jakie sumy wzbogacili się w ubiegłym sezonie zawodnicy?

Tegoroczny sezon w skokach narciarskich był długo wyczekiwany przez polskich kibiców. Po słabszym poprzednim ze stanowiskiem trenera kady pożegnał się Łukasz Kruczek, który z Kamila Stocha zrobił skoczka światowego formatu.

Zobacz koniecznie: Najciekawsze innowacje dla narciarzy

Polacy już w trzecim konkursie obecnego sezonu i pierwszym drużynowym potwierdzili swoje wysokie aspiracje, wygrywając po raz pierwszy konkurs drużynowy. Ekipa w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Maciej Kot nie dała najmniejszych szans rywalom na skoczni w Klingenthal.

Jakie nagrody pieniężne otrzymują skoczkowie za wygrane? W minionym sezonie wygrana w zawodach Pucharu Świata premiowana była kwotą 10 tysięcy franków szwajcarskich. Drugie miejsce wycenione jest na osiem, a trzecie na sześć tysięcy. Pieniądze otrzymuje tylko najlepsza "30", która w poszczególnych konkursach kwalifikuje się do drugiej serii – na konto ostatniego skoczka wpływa 100 CHF.

Międzynarodowa Federacja Narciarska podała oficjalnie dane dotyczące pieniędzy jakie zawodnicy zarobili na skoczniach po 20-stu konkursach PŚ 2015/2016 (do 31 stycznia br.).

Podobnie jak w klasyfikacji PŚ, równych sobie nie miał Słoweniec Peter Prevc, którego konto urosło o aż 127,900 franków szwajcarskich (CHF), czyli ponad pół miliona złotych. Niewiele mniej, bo 100,500 CHF (ok. 400 tys. zł), zarobił Niemiec Severin Freund. Tuż za nim uplasował się Norweg Kenneth Gangnes z kwotą 86,800 CHF, czyli blisko 350 tys. zł.

W poprzednim sezonie polscy reprezentanci spisywali się poniżej oczekiwać i z tego powodu pieniądze przez nich "wyskakane" odstają od czołówki. Nasz złoty medalista olimpijski z Soczi Kamil Stoch zarobił do końca stycznia 21,650 CHF (ok. 86 tys. zł), Stefan Hula 17,000 CHF (ok. 68 tys. zł), Maciej Kot 15,950 CHF (ok. 64 tys. zł), Andrzej Stękała 7,600 CHF (ok. 30 tys. zł), Dawid Kubacki 4,400 CHF (ok. 18 tys. zł), Piotr Żyła 2,600 CHF (ok. 10 tys. zł), Klemens Murańka 2,400 CHF (ok. 9,5 tys. zł) oraz Jakub Wolny 500 CHF (ok. 2 tys. zł).

Pełną listę wynagrodzeń skoczków narciarskich Pucharu Świata w tym sezonie znajdziesz TUTAJ


Źródło: fis-ski.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: