SuperBiz wiadomości Ile zarobi Tusk na stanowisku szefa Rady Europejskiej?

Ile zarobi Tusk na stanowisku szefa Rady Europejskiej?

10.03.2017, godz. 14:47
DONALD TUSK VS. JACEK SARYUSZ-WOLSKI.
foto: AP

Wczoraj wyjaśniło się czy Donald Tusk pozostanie przewodniczącym Rady Europejskiej. Jego 2,5–letnia kadencja upłynie w maju, ale szefowie państw Unii Europejskiej już wczoraj zadecydowali czy zostanie przedłużona. Gra toczyła się nie tylko o pozostanie na stanowisku i stanie na czele UE, ale również o duże pieniądze. Konkretnie o 3,3 mln zł.

Polityczna burza wokół pozostania Tuska na stanowisku, wystawienie przez Polskę kontrkandydata w postaci Jacka Saryusza-Wolskiego oraz jawny sprzeciw PiS w tej sprawie było nie tylko grą o najważniejszy, europejski stołek, ale również o... duże pieniądze.

Zobacz także: Rekord! Dzień z Tuskiem wylicytowany za 370 tys. zł na aukcji WOŚP

Jak wyliczono, Tusk podczas 2,5–letniej kadencji zarobi miliony. Przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 138 proc. pensji urzędników trzeciego stopnia w 16. grupie zaszeregowania (najwyższej, którzy otrzymują 18 517 tys. euro), a więc dokładnie 25 553 euro, to jest ponad 110 tys. zł.

Jak łatwo obliczyć, w ciągu 2,5 roku szef Rady Europejskiej może zainkasować do swojej kieszeni ok. 3,3 mln zł. Oprócz tego przysługuje mu tzw. dodatek mieszkaniowy.

Sprawdź również: 4277,32 zł wyniosła średnia pensja w styczniu. Skąd takie dane?

Po zakończeniu kadencji przysługuje mu odprawa, która jest równowartością 55 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a po upływie politycznej kariery -  unijna emerytura w wysokości 2/3 miesięcznej pensji, tj. ponad 17 tys. euro (73 tys. zł).

 

Źródło: wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: