SuperBiz wiadomości Ile zarobi zwycięzca Ligi Europy? Prestiż, 15 kg srebra i 5 mln euro

Ile zarobi zwycięzca Ligi Europy? Prestiż, 15 kg srebra i 5 mln euro

18.05.2016, godz. 18:00
Liga Europy
Liga Europy foto: internet

Liga Europy, nazywa też Ligą Europejską to drugie najważniejsze rozgrywki w futbolu klubowym po Lidze Mistrzów. Każda z drużyn grająca na starym kontynencie myśli o sukcesie w LM, ale zwycięzcy LE nie mogą narzekać. Do zdobycia w finale jest nie tylko tytuł, prestiż i puchar, ale także 5 mln euro! W skali całego turnieju zwycięzca zgarnia pulę prawie 10 mln euro. Dodatkowo tegoroczny wygrany finału LE zapewni sobie automatycznie grę w przyszłorocznej edycji w fazie grupowej LM.

Zaplecze Ligi Mistrzów – tak określa się rozgrywki Ligi Europy. Żeby je uatrakcyjnić – podobnie jak samą LM, UEFA zdecydowała, że od przyszłego roku będą obowiązywały wyższe stawki za awans do tych elitarnych turniejów, wygrane w poszczególnych meczach i oczywiście za zdobycie tytułu.

Zobacz również: Finał Ligi Europy. Ile Krychowiak zarobi na wygranej Sevilli?

Obecnie tryumfator LM zgarnia 10,5 mln euro, a przegrany 6,5 mln euro. Od nowego sezonu drugi klub prestiżowych rozgrywek zarobi 10,5 mln euro, a zwycięzca LM aż 15 mln euro! Z kolei w Lidze Europy wygrany otrzymuje 5 mln euro, a od przyszłego roku aż 6,5 mln euro. Nakład na premie w całym turnieju LE wzrośnie z 232,5 mln euro do 381 mln.

Zwiększyły się także premie za poszczególne mecze. Każde zwycięstwo w grupie LE oznaczać będzie 360 tys. euro (było 200 tys.), a remis - 120 tys. euro (było 100 tys.). Podwyżka dotyczy również premii za kolejne rundy.

Tegoroczny zwycięzca Ligi Europy Bazylei – oprócz sportowego uznania i tytułu, otrzyma też puchar. I to nie byle jaki. Mierzy on 65 centymetrów wysokości, 33 cm szerokości i 23 głębokości. Trofeum zaprojektowane w Mediolanie to 15 kilogramów srebra.

W praktyce jednak piłkarze po jego zdobyciu nie otrzymują go na własność. Oryginał pozostaje nadal w siedzibie UEFA. Do klubowej gabloty na rok wędruje oficjalna replika pucharu. Jest jednak szansa, aby puchar pozostał w jednym miejscu na dłużej. Stanie się tak w przypadku jeśli jedna drużyna zdobędzie tytuł LE trzy razy z rzędu lub pięciokrotnie w historii. Bliska tego wyczynu jest... Sevilla, który wygrywała w tych rozgrywkach już czterokrotnie (2006, 2007, 2014 i 2015).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: