SuperBiz wiadomości Ile zarobił najbogatszy człowiek na świecie? Pobił nowy rekord

Ile zarobił najbogatszy człowiek na świecie? Pobił nowy rekord

24.08.2016, godz. 11:00
Bill Gates ma już 90 mld dolarów
foto: AP

Miliarder, który króluje wśród najbogatszych ludzi świata, powiększył swoją fortunę. Na początku br. 75 mld dolarów zagwarantowało współtwórcy Microsoftu pierwsze miejsce w rankingu Forbesa, jednak ostatnio 60-latek umocnił swoją pozycję, wzbogacając się o kolejne 15 mld dolarów.

Magazyn Bloomberg wycenia wartość aktywów netto Billa Gatesa na 90 mld dolarów. Jeszcze nigdy majątek miliardera nie był tak wiele warty, chociaż bogacz już wcześniej znajdował się o krok od pobicia swojego rekordu. Na początku 2016 r. magazyn Forbes wycenił bogactwo 60-latka na 75 mld dolarów, co zagwarantowało współtwórcy Microsoftu pierwsze miejsce w rankingu miliarderów. Od 2012 r. fortuna Gatesa sukcesywnie się powiększa. Gwałtowny wzrost nastąpił w tym roku.

Bogacz pomnożył swój kapitał dzięki dobrej passie na giełdzie. Akcje należących do Gatesa spółek poszybowały w górę. Przypomnijmy, że miliarder ma udziały w Kanadyjskich Kolejach Państwowych (CNR) oraz Ecolab Inc. – amerykańskiej firmie, która dostarcza technologie pozwalające utrzymać higienę wody i pożywienia.

Przeczytaj również: 10 najbogatszych celebrytek na świecie [GALERIA]

Gates zostawił w tyle drugiego pod względem bogactwa człowieka na świecie – Amancio Ortegę. Z Indeksu Miliarderów Bloomberga wynika, że Hiszpan ma o 13,5 mld dolarów mniej niż król bogaczy. Konkurent Gatesa dorobił się fortuny na rynku handlu detalicznego.

Współtwórca Microsoftu jest nie tylko miliarderem, ale także jednym z największych filantropów. Za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów każdego roku przekazuje olbrzymie kwoty na organizacje charytatywne, m.in. na oczyszczanie wody i walkę z malarią w krajach afrykańskich. Wspólnie z innym bogaczem, Warrenem Buffettem, Gates utworzył ruch o nazwie Deklaracja Dawania (ang. The Giving Pledge). Jego członkowie zobowiązują się, że za życia lub po śmierci oddadzą przynajmniej połowę swojej fortuny na cele dobroczynne.

Źródła: bloomberg.com, forbes.com, fortune.com, economictimes.indiatimes.com, ecolab.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: