SuperBiz wiadomości Ile zarobili szefowie banków w Polsce w 2015 roku?

Ile zarobili szefowie banków w Polsce w 2015 roku?

23.03.2016, godz. 11:16
Luigi Lovaglio
Luigi Lovaglio foto: EAST NEWS

Luigi Lovaglio, prezes banku Pekao,Sławomir Sikora, szef Banku Handlowego oraz Richard Gaskin, prezes Banku BPH to najlepiej zarabiający menedżerowie. Dziennik Gazeta Prawna obliczył, że zarządy instytucji finansowych notowanych na warszawskiej giełdzie zarobiły w ubiegłym roku ponad 217 mln zł, a więc o 10 proc. więcej niż w 2014 r.

Skąd taki zauważalny wzrost - pyta Dziennik Gazeta Prawna i odpowiada. Okazuje się, że wzrost ów nie tylko efektem wyższych wynagrodzeń prezesów. Częściowo odpowiadają za niego także roszady kadrowe, a w tym głównie związane z nimi odprawy dla odchodzących członków zarządów. W czołówce najlepiej zarabiających od lat widnieją te same nazwiska. Na pierwszym miejscu niezmiennie jest Luigi Lovaglio, prezes banku Pekao, który w ub.r. otrzymał ponad 13,2 mln zł brutto. Za nim jest Sławomir Sikora, szef Banku Handlowego, którego wynagrodzenie było o ponad połowę niższe – wyniosło 6,4 mln zł. Richard Gaskin, prezes Banku BPH, którego wynagrodzenie zbliża się do 6 mln zł, zamyka pierwszą trójkę.

Zobacz także: Po stracie 5 mld zł za 2015 rok KGHM rewiduje strategię [WIDEO]

Jak zaznacza DGP, że płace w zarządach wzrosły, choć większość banków zanotowała spadek zysku, a niektóre nawet stratę (w BPH, którego prezes należy do najlepiej wynagradzanych, ujemny wynik przekroczył miliard złotych). Możliwe jest to dlatego, że część płac prezesów jest zmienna i uzależniona od wyników instytucji, którymi kierują. A trzeba pamiętać, że w 2015 r. banki wypłacały premie za dobre wyniki w 2014 r. A nawet w latach wcześniejszych.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: