SuperBiz wiadomości Imigranci „do 35 lat, o pożądanych kwalifikacjach” poszukiwani

Imigranci „do 35 lat, o pożądanych kwalifikacjach” poszukiwani

19.01.2017, godz. 17:28
Imigranci w Polsce łatwiej dostaną pracę
foto: SHUTTERSTOCK

Rząd pokłada bardzo duże nadzieje w Ukraińcach. To oni wraz innymi imigrantami ze Wschodu mają stać się panaceum na niż demograficzny. Imigranci będą w Polsce mile widziani, niektórym prawdopodobnie łatwiej będzie dostać wizę na długi pobyt. - Zaproszenia mają być adresowane do określonych z góry grup, np. ludzi młodych w wieku do 35 lat, o pożądanych kwalifikacjach – powiedział „Dziennikowi Gazece Prawnej" Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Nad zmianami w polityce migracyjnej pracuje rządowy zespół, w którym zasiadają przedstawiciele trzech ministerstw: Rozwoju, Spraw Wewnętrznych oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiciele tych resortów faworyzują młodych imigrantów ze Wschodu. - Interesuje nas wpisanie polityki migracyjnej w strategię rozwoju gospodarczego w celu uzupełniania niedoborów na rynku pracy, a nie kwestia uchodźców czy azylantów – mówił w rozmowie z DGP Jerzy Kwieciński. Ma powstać „mapa potrzeb rynku pracy", a niedobory pracowników będą uzupełniać imigranci.

Zobacz też: Ukraińcy pracujący w Polsce mają już związek zawodowy

Rządowy zespół zastanawia się, jak przyciągnąć do naszego kraju młodych ludzi w wieku produkcyjnym. W uprzywilejowanej pozycji znalazłyby się osoby do 35 roku życia, z kwalifikacjami do wykonywania konkretnej pracy. Młodym ma być łatwiej dostać wizę na dłuższy pobyt, być może wzrosną także szanse na uzyskanie zgody na pobyt przez rodziny cudzoziemców, poszerzy się dostęp dzieci imigrantów do edukacji, a nawet – dostaną świadczenia wychowawcze. - Niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na pobyt stały zostaną objęte programem 500+" – zapowiedział Jerzy Kwieciński.

Przeczytaj także: Ukraińcy uratują polski ZUS przed zapaścią?

Po przyjęciu ustawy o repatriacji Polaków i ich potomków, przedsiębiorcy będą mogli zatrudniać imigrantów ze Wschodu. Dodatkowo, w 2016 r. zaczęła obowiązywać znowelizowana Karta Polaka. Dziennik szacuje, że dzięki temu w ciągu 10 lat uda się sprowadzić do naszego kraju 100 tys. osób. Tymczasem z danych GUS wynika, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce zmniejszy się o 3,7 miliona.

Oprac. na podst. wnp.pl, DGP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: