SuperBiz wiadomości Inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA [ZDJĘCIA]

Inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA [ZDJĘCIA]

20.01.2017, godz. 15:17
Inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA
foto: AP

Dokładnie o 17.30 czasu warszawskiego odbędzie się przed Kapitolem w Waszyngtonie ceremonia zaprzysiężenia 45. prezydenta USA Donalda Trumpa. Wybór miliardera na głowę państwa nadal wzbudza kontrowersje, czego wyrazem będą protesty tysięcy obywateli w stolicy kraju.

Terminarz uroczystości
O godzinie 10:30 czasu waszyngtońskiego (g. 16:30 czasu polskiego) prezydent Barack Obama i prezydent-elekt Donald Trump spotykają się na Kapitolu. Godzinę później przysięgę składa wiceprezydent-elekt Mike Pence, krótko po nim Donald Trump. Na kilka minut przed południem swoje pierwszej prezydenckie przemówienie wygłosi Trump, w które wsłuchiwać się będzie cały świat.

Nie wiadomo, jak długo nowo zaprzysiężona głowa państwa będzie przemawiała, ale planuje się, że ok. 12:30 zacznie się pozostała część uroczystości. Na koniec ok. godziny 15, nowy prezydent wkroczy do Białego Domu w roli gospodarza.

Sprawdź też: Majątek Donalda Trumpa. Bajeczna fortuna prezydenta USA

W piątek w południe przed Kapitolem tradycyjnie zobaczymy byłych prezydentów z rodzinami. Udział zapowiedział Bill Clinton z żoną Hillary - rywalką Trumpa w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, oraz Jimmy Carter i George W. Bush.

Organizatorzy spodziewają się, że w inauguracji 45. prezydenta USA weźmie udział 800-900 tysięcy osób, czyli wynik podobny jak w przypadku zaprzysiężenie George'a W. Busha. Kilkukrotnie więcej Amerykanów brało udział w uroczystościach inauguracyjnych Baracka Obamy w 2008 roku.

Protesty przeciwników Trumpa
Planowane są też liczne demonstracje jego przeciwników. Według zapowiedzi ma w nich wziąć udział ok. 400 tys. ludzi. Bezpieczeństwa ma strzec blisko 30 tys. policjantów i funkcjonariuszy służb.

Już w przededniu zaprzysiężenia tysiące mieszkańców Nowego Jorku protestowało przeciwko Donaldowi Trumpowi - wśród nich aktorzy Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore. Metropolia będzie jednym z głównych ośrodków krytyki prezydentury miliardera (szacuje się, że na Hillary Clinton w Nowym Jorku głosowało 80 proc. mieszkańców).

Łączne koszty zabezpieczenia ceremonii inauguracyjnych, w tym złożenia przysięgi przez Donalda Trumpa na stopniach Kapitolu oraz parady Aleją Pensylwanii, przekraczają 100 milionów dolarów.

Zobacz także: Wybory w USA. Donald Trump nowym prezydentem Ameryki [WYNIKI GŁOSOWANIA, ZDJĘCIA]

Historia zaprzysiężenia
20. poprawka do konstytucji USA z 1933 roku mówi, że kadencja prezydenta i wiceprezydenta USA "upływa w południe dnia 20 stycznia". Gdy ten dzień wypada w niedzielę, uroczystość przekładana jest na poniedziałek.

Zaprzysiężenie odbywa się na schodach Kapitolu w Waszyngtonie. Dawniej prezydent-elekt przychodził na uroczystość pieszo. Od XX w. zmierza na Kapitol w samochodzie wśród wiwatującego tłumu. Pierwszy raz w historii miało to miejsce w 1921 r., gdy na zaprzysiężenie jechał prezydent-elekt Warren G. Harding, któremu towarzyszył Woodrow Wilson jako ustępujący prezydent.

Najbardziej dramatyczne ślubowanie miało miejsce równo pół wieku temu. 22 listopada 1963 r. Ameryką wstrząsnął zamach na popularnego Johna F. Kennedy'ego. Gdy prezydent zmarł w szpitalu w Dallas, agenci Secret Service wpadli w panikę, bo ktoś puścił plotkę że jego zastępca Lyndon B. Johnson także został ciężko ranny. Gdy odnaleźli go całego i zdrowego, od razu przewieźli na lotnisko. LBJ ślubował na pokładzie Air Force One chwilę po tym, jak samolot oderwał się od ziemi. Wówczas jedyny raz w historii nowy gospodarz Białego Domu składał przysięgę przed kobietą, sędzią federalną Sarah F. Hughes z Teksasu. Obok nowego prezydenta w poplamionej krwią męża różowej sukience stała Jackie Kennedy - pisał Radosław Korzycki dla tygodnika "Polityka".


Źródło: TVN24 BiŚ, "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Polityka"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: