SuperBiz wiadomości Jak będą czynne sklepy w długi weekend?

Jak będą czynne sklepy w długi weekend?

13.08.2016, godz. 12:36
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Przypominamy – nadchodzący weekend będzie o jeden dzień dłuższy. W poniedziałek, 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. To także jeden z dni, w których obowiązuje zakaz handlu. Większość sklepów będzie zamknięta.

W sobotę i niedzielę (13 i 14 sierpnia) większość sklepów będzie pracować w tych samych godzinach, co w każdy, normalny weekend. W niedzielę dłużej niż zwykle pracować mają wszystkie Biedronki.

–  W niedzielę, 14 sierpnia br., godziny otwarcia sklepów sieci Biedronka będą wydłużone, a placówki będą dostępne dla klientów do godz. 21.00. Decyzja o wydłużeniu godzin pracy sklepów w tym dniu została podjęta przez kierownictwo sieci Biedronka w odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy w ostatniej chwili będą jeszcze mogli zrobić zakupy przed dniem wolnym od pracy – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie sieci.

Zobacz także: Związkowcy będą zbierać podpisy pod zakazem handlu w niedzielę

W poniedziałek, 15 sierpnia zarówno Biedronki, jak i inne duże sklepy będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wtedy szansy na zrobienie zakupów. Tego dnia na przykład pracować mają niektóre sklepy sieci Żabka i  Freshmarket.

– Decyzję o otwarciu sklepów podejmują osoby prowadzące poszczególne placówki. Te sklepy, które zostaną otwarte, czynne będą jednak krócej niż zwykle – w godzinach: 9.00-19.00 lub 11.00 – 21.00 – informuje sieć.

Przypominamy, że zakaz pracy w handlu nie odnosi się do osób wykonujących pracę na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy. Zatrudnienie w ramach umów prawa cywilnego nie łamie zakazu pracy w handlu. Zakaz ten nie obejmuje wykonywania pracy w święta przez samych właścicieli placówek handlowych i współpracujących z nimi członków rodziny. To oznacza, że jest szansa, że część małych, rodzinnych sklepów 15 sierpnia również będzie otwarta.

Czynne będą także sklepy na stacjach benzynowych oraz placówki gastronomiczne – w tych miejscach zakaz handlu nie obowiązuje.

Czytaj również: Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu

Osoby, które zdecydują się na otwarcie swojej placówki 15 sierpnia powinny jednak liczyć się z tym, że mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. PIP zapowiedziała na ten dzień wzmożone kontrole w całym kraju. Inspektorzy sprawdzą, czy pracodawcy respektują zakaz pracy w święta oraz czy prawidłowo korzystają z wyjątku od niego. To największa taka akcja od kilku lat.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: