SuperBiz wiadomości Jak legalnie handlować zniczami

Jak legalnie handlować zniczami

30.10.2016, godz. 12:00
znicze
foto: Super Express

Znicze, kwiaty, nagrobne stroiki wiele osób kupuje tuż przy cmentarzach. Aby legalnie handlować w pobliżu nekropolii, trzeba mieć specjalne zezwolenie i zarejestrowaną działalność gospodarczą. Sa jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Handel zniczami i chryzantemami przy cmentarzach kwitnie. Jednak legalna sprzedaż takiego asortymentu tuż przy nekropoliach wymaga odpowiednich zezwoleń. Przede wszystkim osoba, która chce taką sprzedaż prowadzić w określonym czasie (np. 30 października - 2 listopada) musi otrzymać od właściciela terenu zgodę na zajęcie konkretnej powierzchni. Jeśli taki kram (handel zniczami) chce ustawić przy drodze, to wymagane jest zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy lub zarządzie dróg miejskich.

Zobacz: Jak otworzyć sklep zoologiczny

Opłatę za zajęcie pasa drogowego, ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1m² pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego, przy czym zajęcie pasa drogowego przez okres krótszy niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień.

Kto może starać się o zezwolenie na handel zniczami i chryzantemami przy cmentarzu? Przede wszystkim właściciel firmy zajmującej się handlem zniczami czy kwiatami. Jeśli dana osoba zajmuje się takim handlem tylko w krótkim czasie, to i tak powinna zarejestrować działalność gospodarczą i po zakończeniu okresu świątecznego po prostu zawiesić działalność (chyba że za chwilę zajmie się np. handlem choinkami, to zawieszanie działalności wówczas nie ma sensu).

Zobacz: Odkrywamy tajemnice etykiety. Ile jest cukru w cukrze?

Wykonywanie działalności gospodarczej bez zgłoszenia tego faktu (rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) jest wykroczeniem, za które grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny nawet do 5 tys. zł. Można też odpowiadać w skarbówce za zatajenie dochodów.

Są jednak pewne wyjątki od reguły. Firmy nie muszą zakładać osoby, które handlują kwiatami z własnego ogrodu lub zniczami, które są ich własnością prywatną od co najmniej 6 miesięcy. Jeśli jednak dochód z tej sprzedaży przekroczy 3 tys. zł (kwota wolna od podatku), to będzie trzeba zapłacić podatek od sprzedanego towaru. Zyski z takiej sprzedaży należy ująć w deklaracji rocznej PIT jako przychód z „innych źródeł”.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: