SuperBiz wiadomości Jak legalnie nie płacić abonamentu RTV? [PORADNIK]

Jak legalnie nie płacić abonamentu RTV? [PORADNIK]

06.06.2017, godz. 16:05
Telewizor, mecz,
foto: EAST NEWS

Szykują się duże zmiany w opłatach abonamentowych za telewizor i radio. Rząd chce, by operatorzy kablówek przekazali Poczcie Polskiej dane klientów. Wśród konsumentów zawrzało. Jakie są sposoby na zwolnienie z opłacania abonamentu RTV?

Jak legalnie nie płacić abonamentu RTV?
Polacy z rozmaitych powodów nie chcą płacić abonamentu radiowotelewizyjnego. Ze statystyk wynika, że swój obowiązek spełnia jedynie 10 proc. osób. A w sumie 90 proc. obywateli przyznaje się do posiadania telewizora i radia. Z tego aż 66 proc. gospodarstw korzysta z telewizji płatnej, czyli kablówek i platform cyfrowych. Jak nowe przepisy wejdą w życie, to uniknięcie abonamentu nie będzie takie proste. Poczta Polska, która odpowiada za przyjmowanie opłat, dostanie listy klientów od tzw. kablówek. Jednak wciąż będą sposoby na legalne niepłacenie abonamentu.

Zobacz: Chcesz zrezygnować z telewizji przez abonament RTV?

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV?
Pozostanie grupa osób, które będą zwolnione z płacenia abonamentu. Zatem jeśli mamy w gospodarstwie domowym osobę uprawnioną do korzystania z takiej ulgi, to można zarejestrować odbiornik właśnie na nią. W grupie tej są:
- inwalidzi,
- inwalidzi wojenni i wojskowi
- niewidomi
- osoby, które ukończyły 75. lat
- osoby po 60. roku życia mające prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia
- osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne socjalne lub rentę socjalną
- osoby z przyznanym świadczeniem lub zasiłkiem przedemerytalnym
- kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi

Zobacz: Strzeż się przed oszustami. Nowa metoda "na prezesa"

Wszyscy uprawnieni do zwolnienia z opłat muszą na poczcie przedstawić stosowne dokumenty (np. orzeczenie o niepełnosprawności, dowód osobisty, odcinek emerytury, legitymację Polskiego Związku Niewidomych lub Związku Ociemniałych Żołnierzy RP). Jeśli tego nie zrobią, to automatycznie z ulgi nie będą mogli skorzystać. Jedynie osoby po 75. roku życia mogą oglądać telewizję ze spokojem bez niezbędnych wizyt na poczcie (w ich przypadku formalności załatwiane są automatycznie).

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: