SuperBiz wiadomości Jak obniżyć rachunki za prąd, gaz, wodę i telefon

Jak obniżyć rachunki za prąd, gaz, wodę i telefon

10.10.2016, godz. 11:17
Jak obniżyć rachunki za prąd
foto: SHUTTERSTOCK

Rachunki za wodę, gaz, prąd, ogrzewanie i telefon pochłaniają lwią część domowego budżetu. Na szczęście można je zredukować. Wystarczy pamiętać o tym, że każda minuta niepotrzebnie lejącej wody, włączonego światła czy gazu to straty w naszym portfelu.

Szukanie oszczędności nie wymaga od nas wielkich wyrzeczeń. Nie odbije się też zbytnio na jakości życia. Czasami wystarczy tylko mała zmiana przyzwyczajeń. Oto kilka wskazówek, co można zrobić, żeby nie przepłacać.

Płać mniej za prąd

Nie trać kilowatów
Nie płać za coś, z czego nie skorzystałeś. Funkcja czuwania, czyli stand-by w urządzeniach elektrycznych, sporo nas kosztuje. Funkcję tę ma m.in. telewizor, dekoder i odtwarzacz DVD. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu (np. pilotem). Telewizor nie działa, ale wciąż pobiera prąd. Nawyk wyłączania wszystkich urządzeń pozwala na spore oszczędności. Tylko z powodu zrezygnowania z trybu stand-by można zaoszczędzić rocznie ok. 60 zł!

Świeć z głową
Gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Tam zaś, gdzie spędzamy najwięcej czasu warto wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne. Nie sprawdzą się one w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na chwilę, jak np. w toalecie, gdyż zużywają dużo energii w chwili uruchamiania. Warto pomyśleć o żarówkach typu LED. Są wprawdzie dość drogie, ale w zamian oferują najniższe zużycie prądu oraz dużo większą trwałość niż pozostałe rodzaje żarówek. Racjonalne korzystanie z oświetlenia pozwoli nam zaoszczędzić nawet 100 zł rocznie.

Lodówka tylko z A++
Wśród pożeraczy prądu prawdziwym rekordzistą jest lodówka. Odpowiada za zużycie nawet ok. 30 proc. energii w domu. Przy zakupie urządzenia (dotyczy to również zmywarki, pralki i innych sprzętów), zwróć uwagę na jego klasę energetyczną, im więcej plusów przy A, tym zużycie energii będzie niższe. Nie bez znaczenia jest wielkość sprzętu. Małe urządzenie o niższej klasie energetycznej może zużyć mniej prądu, niż duże w klasie wyższej. Warto więc rozważyć, czy rzeczywiście potrzebujemy lodówki, która w 2/3 swojej pojemności będzie stała pusta i chłodziła powietrze. Trzeba też wybrać odpowiednie dla niej miejsce. Lodówka nie powinna stać w sąsiedztwie urządzeń wytwarzających ciepło (grzejnik, kuchenka), bo jej zadaniem jest chłodzenie, więc jeśli będzie miała ciepło obok siebie, to zużyje więcej energii.
Ważne jest też właściwe korzystanie z urządzenia:
- regularnie odmrażaj lodówkę i zamrażarkę. Szron o grubości 3 mm zwiększa zużycie energii o 10 proc., szron 7 mm – o 100 proc.,
- optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 stopni C. Każdy dodatkowy stopień wymaga więcej prądu i więcej kosztuje,
- do lodówki wstawiaj tylko produkty schłodzone. Gorące produkty ocieplają wnętrze lodówki co powoduje oszronienie wnętrza i pobór większej ilości energii.

Uwaga! Sprzęt w klasie A zużywa o ok. 40 proc. więcej prądu niż ten z oznaczeniem A+++. Rocznie będzie to 100 zł oszczędności w rachunkach za prąd.

Zmień dostawcę energii
Wystarczy sprawdzić, który dostawca jest tańszy dla naszego domu i zamówić usługę. Obniżenie rachunku zależeć będzie od dotychczasowych taryf, ale średnio jest to od 10 do 15 proc., w ciągu roku, a to oznacza 100-200 zł więcej w portfelu.


Płać mniej za wodę

Zmień nawyki
- bierz orzeźwiający prysznic zamiast kąpieli w wannie (kąpiel „kosztuje" ok. 150 litrów wody, a prysznic tylko 50 litrów),
- nie myj zębów pod bieżącą wodą, bo wylewasz do kanału ok. 9 litrów. Korzystaj ze szklaneczki – wtedy zużyjesz najwyżej pół litra,
- zmywając naczynia pod bieżącą wodą, potrzebujesz ok. 30–50 l. wody. Napełnij komorę zlewozmywaka wodą, dodaj płyn i umyj naczynia. Płucz pod niewielkim strumieniem.

Zmień kran
Zamontuj baterie jednouchwytowe. Ustawienie właściwej temperatury za pomocą dwóch kranów to strata czasu, ale i wody (ok. 25 proc.). A jeśli jeszcze zainstalujesz perlator (rodzaj sitka, które mocuje się na końcu kranu czy prysznica) – strumień wody będzie taki sam, jak poprzednio, ale zużycie spadnie o 15–60 proc.

Sprawdź, czy nic nie przecieka
Cieknący kran czy nieszczelna spłuczka to utrata nawet 12 tys. litrów rocznie! Zrób przegląd wszystkich urządzeń w domu - najczęściej wystarczy wymienić niesprawną uszczelkę, żeby pozbyć się problemu.

Toaleta to nie kosz
Używanie toalety jako kosza na śmieci jest nie tylko niehigieniczne, ale też drogie. Za każdym razem, gdy spłukujesz niedopałek papierosa, chusteczkę higieniczną czy środki higieniczne, marnujesz od 5 do 9 litrów wody.


Tanie ogrzewanie
Nie ważne czy ogrzewasz gazem, prądem, czy też korzystamy z sieci miejskiej, koszty utrzymania w domu odpowiedniej temperatury z roku na rok są coraz wyższe. Można je obniżyć umiejętnie korzystając z ciepła.

Przykręcaj temperaturę
Reguluj temperaturę w pomieszczeniach. Nie ma potrzeby aby w całym mieszkaniu była jednakowa. Optymalna temperatura pomieszczeń w ciągu dnia to 20 - 21 st.C. , w nocy zaś wystarczy tylko 18 st. W łazience temperatura powinna być o kilka stopni wyższa. Przykręcaj zawory na noc lub gdy wychodzisz do pracy, czy wyjeżdżasz na kilka dni. Nie wyłączaj jednak całkowicie grzejników, ponieważ przy ponownym uruchomieniu pobór ciepła będzie dużo większy.
Uwaga! Obniżenie temperatury tylko o 1 st. C to rachunki niższe o 10 proc.

Nie zasłaniaj grzejników
Zasłonięte meblami czy grubymi, długimi kotarami utrudniają oddawanie ciepłego powietrza. W ten sposób tracisz nawet 20 proc. ciepła. Podobny skutek dają zamontowane na grzejnikach suszarki. Większość ciepła zostanie zużyta na odparowanie wody z ubrań, a tym samym mniej „pójdzie" na ogrzanie pomieszczenia. Pamiętaj również o odkurzaniu grzejników, warstwa kurzu mocno blokuje oddawanie ciepła.

Wietrzenie efektywne
Nie zostawiaj uchylonych lufcików lub okien na długo. Pomieszczenia należy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Okna otwórz w kilku pomieszczeniach naraz, co umożliwi szybką wymianę powietrza. Wcześniej jednak, na kilka minut przed wietrzeniem, musisz przykręcić zawory grzejników. Nagłe oziębienie pomieszczenia sprawi bowiem, że grzejnik zacznie pracować intensywniej, niepotrzebnie zwiększając zużycie ciepła. Grzejnik należy ponownie włączyć dopiero po ok. 5 minutach po zamknięciu okna.

Wykorzystaj darmową energię
Zimą, w ciągu dnia, gdy świeci słońce odsłaniaj zasłony i żaluzje. Wpadające do wnętrza domu promienie słoneczne ogrzeją dodatkowo pomieszczenie. Natomiast na noc warto okna zasłonić. Będzie to kolejna bariera, która pomoże zmniejszyć starty ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać grzejnika!

Ogranicz wydatki na gaz

Gotuj ekonomicznie
Oto najprostsze sposoby na oszczędzanie gazu:
* Używaj przykrywek do garnków - skróci to czas gotowania i zużycie gazu.
* Dopasuj wielkość garnka do wielkości palnika. Jeśli mały garnuszek postawisz na największym palniku tak, że płomienie będą wychodziły poza jego średnicę, woda wcale nie zagotuje się szybciej. Ale za to ty zużyjesz więcej paliwa.
* Nie gotuj całego czajnika wody, gdy chcesz zaparzyć jedną filiżankę. To zwyczajna strata energii. Pamiętaj też o zakładaniu gwizdka na czajnik
* Używaj garnków ze stali szlachetnej. Są droższe, ale wydatek może się szybko zwrócić. Gotując w nich, zużywasz o 36 proc. mniej gazu niż w przypadku zwykłych garnków emaliowanych.
* Dbaj o czystość garnków. Brudne ograniczają nawet o 50 proc. przewodzenie ciepła potrzebnego do gotowania.
* Gotuj na parze - takie posiłki są nie tylko smaczne, a przy tym zdrowe. Dodatkową korzyścią jest to, że naczynia do gotowania na parze są wielopoziomowe, więc w tym samym czasie, używając jednego palnika, możesz przygotować cały posiłek.

Nie przepłacaj za usługi telekomunikacyjne

Pakiety dla oszczędnych
Oszczędni powinni czujnie rozglądać się za pakietami: np. internet z telewizją kablową i telefonem. To rozwiązanie pozwala zostawić sporą gotówkę w portfelu, bo operatorzy oferują upusty na poszczególne usługi. Jest to też wygodne, bo rachunki wystawia jedna firma.

Dopasuj pakiet do swoich potrzeb
Zastanów się czy oglądasz tylko kilka ulubionych kanałów. Jeśli tak, to wykup mniejszy pakiet. To samo dotyczy Internetu. Czy na pewno musisz mieć najszybszy Internet w całej ofercie? Duża przepustowość łącza jest potrzebna osobom pobierającym duże ilości danych z sieci. Zanim podpiszesz umowę, pomyśl czy nie wystarczy ci tylko pakiet podstawowy.

Zlikwiduj stacjonarny
Wiele osób posiada zarówno telefony komórkowe, jak i stacjonarne. Warto zastanowić się, czy z któregoś nie zrezygnować. Sprawdź billingi, a dowiesz się, jakich połączeń masz najwięcej. Jeśli większość rozmów prowadzisz z posiadaczami telefonów mobilnych, pomyśl o zlikwidowaniu numeru stacjonarnego. Dzięki takiemu zabiegowi odpadną rachunki opiewające na kwotę co najmniej kilkudziesięciu złotych.

Wybierz jednego operatora
Aby ograniczyć wydatki, warto przenieść całą rodzinę do jednego operatora. Można wtedy wynegocjować dużo lepszą ofertę pakietową, a w ramach jednej sieci połączenia i smsy są zawsze tańsze, a nawet bezpłatne!

Zrezygnuj z telefonu „za złotówkę"
To żadna okazja. W rzeczywistości opłata za telefon jest doliczana do abonamentu. Dlatego umowy w pakiecie z telefonem podpisywane są na 2 lata. Zanim popiszesz umowę sprawdź w sklepie ile kosztuje telefon, który cię interesuje. Porównaj cenę telefonu i niskiego abonamentu – i dopiero wtedy podejmij decyzję.

Krótka umowa
Podpisując umowę bez telefonu, masz do wyboru szerszą ofertę. Możesz dobierać usługi w zależności od potrzeb, a abonament nie będzie tak wysoki jak w pakiecie z telefonem. Możesz podpisać umowę np. na 12 miesięcy. Warto rozważyć tę opcję, bo usługi telekomunikacyjne bardzo szybko tanieją. Podpisywanie umów na 2 czy 3 lata nie jest więc najlepszym rozwiązaniem.
Kup komórkę na kartę
Jeśli nie rozmawiasz dużo, tańszym rozwiązaniem będzie telefon na kartę. Nie podpisujesz wtedy umowy z operatorem i nie płacisz abonamentu, tylko kupujesz kartę za określoną kwotę. Gdy wyczerpiesz limit na rozmowy i SMS-y, po prostu musisz doładować telefon.

Rozmawiaj w sieci
Jeśli chcesz połączyć się ze znajomymi za granicą, nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na drogie pakiety roamingowe. Rozmawiaj online! Wystarczy zainstalować specjalny komunikator i dobre łącze internetowe, a rozmowę telefoniczną zastąpisz rozmową video w świetnej jakości. I to zupełnie za darmo!
Jutro: Podpowiadamy, jak oszczędzać na zakupach

autor: Maria Olczak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: