SuperBiz wiadomości Jak rosyjski oligarcha kupił sobie noblowski medal

Jak rosyjski oligarcha kupił sobie noblowski medal

13.10.2015, godz. 11:38
Nobel, Nagroda Nobla
foto: EAST NEWS

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie nauki. W 1962 r. amerykański uczony James Watson wraz z dwoma innymi naukowcami otrzymał ją za odkrycie struktury DNA. Rok temu postanowił swój medal sprzedać na aukcji – coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Medal kupił sobie rosyjski oligarcha - za 4,7 mln dolarów! - po czym medal zwrócił Watsonowi. Dlaczego to zrobił?

Choć dokonań naukowych Watsona nikt nie podważa, świat oburzyły jego rasistowskie wypowiedzi z 2007 r. Naukowiec otwarcie oświadczył, iż uważa, że mieszkańcy Afryki są mniej inteligentni niż biali. Później wycofywał się ze swych słów i przepraszał za nie, oświadczając, że nie wie, jak mógł palnąć coś takiego.

ZOBACZ TEŻ: Wstydliwe początki bankomatu

Było jednak za późno. Naukowcy odwrócili się od niego – Watsona przestano zapraszać za wykłady, stracił też stanowisko dyrektora CSHL, bardzo prestiżowej instytucji naukowej. Jak nietrudno się domyślić, tym samym popadł w tarapaty finansowe. W końcu postanowił wystawić na aukcję swój medal z 1962 r., przyznając, że chodzi nie tylko o wzbogacenie się, ale też odkupienie swoich win, by świat znów spojrzał nań przychylniejszym okiem.

Szlachetny gest Rosjanina

Medal kupił za zawrotna kwotę, w przeliczeniu, 17,4 mln zł rosyjski miliarder Uliszer Usmanow. Wkrótce po zakupie zwrócił medal nobliście. Dlaczego? Powiedział, że nie wyobraża sobie, by móc odebrać taką nagrodę wielkiemu naukowcowi.

ZOBACZ TEŻ: „Pieniądze nie śmierdzą” - mawiał Wespazjan. Ale czy wiecie, dlaczego?

Usmanowowi nie spodobał się jednak cel, na który chciał przeznaczyć pieniądze Watson, który postanowił kupić sobie jedno z dzieł swego ulubionego malarza, a tylko część przeznaczyć na dotacje dla różnych instytucji naukowych. Usmanow uważał zaś, że cała kwota powinna pójść na badania. Kiedy obaj panowie spotkali się w Petersburgu, Watson przystał na warunki miliardera.

Źródło: wyborcza.pl, rp.pl, newsday.com

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: