SuperBiz wiadomości Jak rząd Szydło realizuje obietnice? Sprawdzamy [INFOGRAFIKA]

Jak rząd Szydło realizuje obietnice? Sprawdzamy [INFOGRAFIKA]

17.05.2016, godz. 12:37
Rząd ujawnił oświadczenia majątkowe
Beata Szydło foto: EAST NEWS

Najpierw Andrzej Duda, a następnie Beata Szydło, zmierzała po wyborcze zwycięstwo obiecując Polakom wiele konkretnych zmian. Najważniejsze z nich to 500+, niższy wiek emerytalny, 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku czy darmowe leki dla seniorów. Jak wygląda realizacja tych obietnic na półroczu rządu Szydło?

 

Najważniejsza i sztandarowa obietnica polityków PiS - 500 zł na dziecko została spełniona. Od 1 kwietnia ruszył program rządowy, a dziś wielu rodziców otrzymało już pieniądze. Wprawdzie początkowo Beata Szydło obiecywała 500 zł na każde dziecko, w czasie kampanii pomysł ten ewoluował i stanęło na 500 zł od drugiego dziecka (na pierwsze dla osób uboższych).

Zobacz także: Pół roku rządu. Morawiecki: Prawie straciliśmy 9 mld zł [RELACJA NA ŻYWO]

Dwie pozostałe spełnione zapowiedzi to podatek bankowy oraz ustawa o zakazie sprzedaży ziemi cudzoziemców, którą jednak krytykują również sami polscy rolnicy.

Z kolei w realizacji pozostają darmowe leki dla seniorów i godzinowa stawka 12 zł. Druga z tych ustaw gwarantuje osobom pracującym na umowach zlecenie stawkę minimalną 12 zł za godzinę. Płace godzinowe w umowach już obowiązujących miałaby zmienić się od 1 stycznia 2017 roku. Z kolei nowe umowy uwzględniałyby zmiany już od 1 września tego roku. Problem jednak w tym, że rząd jeszcze nie przyjął projektu ustawy.

Nie do końca wiadomo też co z darmowymi lekami dla seniorów. Wyborcy usłyszeli zapowiedź: "Bezpłatne leki od 75. roku życia". W sejmowym expose powtórzyła to premier Szydło. Po wyborach minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśnił jednak, że nie dotyczy to wszystkich medykamentów. Utrudnieniem dla osób starszych będzie również to, że darmowe leki seniorom będą mogli wypisywać tylko lekarze rodzinni, takich uprawnień nie będą mieć lekarze specjaliści. Lista leków ze specjalnej listy dla seniorów ("S") ma być znana we wrześniu tego roku.

Sprawdź koniecznie: Pół roku rządów PiS. Oceń ministrów Szydło [SONDA]

Patrząc na niezrealizowane zapowiedzi wyborcze, jeszcze sporo pracy przed premier i ministrami rządu PiS. Sześć miesięcy to tylko jedna ósma całej kadencji. Jednak już teraz słychać głosy wśród polityków z rządu, że niektóre z tych pomysłów będą musiały być mocno zmodyfikowane (np. wiek emerytalny 61 lat dla kobiet i 66 lat dla mężczyzn) lub rozłożone na wiele lat - 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku doczekalibyśmy się dopiero w 2021 roku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: