SuperBiz wiadomości Jak ubezpieczyć nagrobek

Jak ubezpieczyć nagrobek

29.10.2016, godz. 10:00
cmentarz nagrobek nagrobki znicze
foto: EAST NEWS

Wszystkich Świętych to dzień, w którym masowo odwiedzamy cmentarze i wspominamy tych, którzy odeszli. Bywa, że ten naturalny czas refleksji i zadumy zostaje zakłócony przez to, co zastajemy na miejscu pochówku. Uszkodzony lub zdewastowany nagrobek, puste miejsce po krzyżu czy tablicy to nie tylko przykrość, ale i konkretne straty. Naprawa zniszczeń jest kosztowana, bo ceny usług kamieniarskich są coraz wyższe. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu grobowca.

Zniszczone płyty nagrobne, pomniki połamane krzyże, skradzione donice i wazony czy rzeźby a nawet literki z tablicy - to tylko niektóre przykłady wandalizmu, jakie zdarzają się na polskich cmentarzach. Do tego dochodzą szkody spowodowane przez burze, zamiecie śnieżne, powalone drzewa czy inne związane z z warunkami atmosferycznymi. Tymczasem koszt nowego nagrobka to nawet kilkanaście tysięcy złotych, a naprawa poszczególnych elementów też nie jest tania. Ubezpieczenie nagrobków jest coraz popularniejszą polisą, która pomoże nam chociaż częściowo zrekompensować poniesione straty. Możemy ją wykupić jako dodatek do ubezpieczenie nieruchomości. Wystarczy przy zawarciu umowy na ubezpieczenie mieszkania lub domu zapytać o możliwość dokupienia dodatkowej opcji – ubezpieczenia nagrobków. Z wyliczeń firmy Gothaer wynika, że średnia wysokość rocznej składki za ubezpieczenie nagrobka wynosi ok. 80 złotych.

Jaka ochrona?
W ramach polisy możemy liczyć na wypłatę pieniędzy najczęściej za szkody powstałe wskutek dewastacji lub kradzieży części nagrobka lub jego elementów. Ubezpieczenie zwykle obejmuje grobowiec albo tradycyjny nagrobek składający się z płyty głównej umieszczonej na cokole wraz z tablicą z napisami oraz stałymi elementami dekoracyjnymi takimi jak symbole religijne, rzeźby i inne elementy ozdobne pod warunkiem, że są na stałe przymocowane do nagrobka. Możemy także ochronić się od szkód powstałych w wyniku działania warunków atmosferycznych i zdarzeń losowych takich jak opady śniegu, powodzie, huragany, gradobicie upadki drzew, masztów lub słupów. Istnieje również możliwość ubezpieczenia ławeczki lub nawierzchni wyłożonej dookoła nagrobka – zwykle za dodatkowa oplata.

Co bez ochrony?
Nie można niestety ubezpieczyć innych elementów dekoracyjnych, które nie są trwale przymocowane, np. wiązanek, zniczy, doniczek z kwiatami, ławek, wazonów, zdjęć. Ubezpieczeniem nie są objęte nieznaczne szkody - najczęściej takie, których wartość nie przekracza w dniu ustalenia odszkodowania 100 zł - np. zalanie woskiem ze zniczy płyty nagrobnej. np. zalanie woskiem ze zniczy płyty nagrobnej.Nie dostaniemy tez wypłaty za szkody wyrządzone umyślnie przez nas lub osoby pozostające z nami we wspólnym gospodarstwie oraz szkody powstałe na skutek naszego rażącego niedbalstwa. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą też ubezpieczać od szkód powstałych w wyniku zapadnięcia się ziemi w grobowcu i uszkodzenia płyty. Raczej nie uzyskamy też odszkodowanie za szkody powstałe wskutek zniszczenia lub uszkodzenia nagrobka cmentarnego w następstwie działań zarządów cmentarzy, przedsiębiorstw pogrzebowych lub firm kamieniarskich.

Jak zgłosić szkodę?
Gdy dojdzie do kradzieży, należy powinien o sytuacji powiadomić zarząd cmentarza lub policję oraz zgłosić szkodę ( najczęściej w ciągu 3 dni) w firmie ubezpieczeniowej. Wysokość poniesionych strat ubezpieczyciel określa na podstawie kosztów odbudowy lub naprawy pomnika, uwzględniając jego rodzaj, wymiary, konstrukcję i zastosowane materiały. - Bardzo pomocne przy szacowaniu wartości szkody mogą okazać się wcześniej wykonane zdjęcia nagrobka, które były dołączone do umowy ubezpieczenia. Wysokość odszkodowania powinna pokryć koszty naprawy, jednak nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką został ubezpieczony nagrobek – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów DetaliAnna Materny z Gothaer TU S.A.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: