SuperBiz wiadomości Jak wybrać polisę turystyczną

Jak wybrać polisę turystyczną

12.07.2016, godz. 14:56
Wakacje w Polsce czy za granicą? Czym warto kierować się przy wyborze miejsca
foto: materiały promocyjne

Wybierając się na wakacje, zwłaszcza za granicę, warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu. W razie wypadku, choroby czy kradzieży unikniesz przykrych sytuacji i otrzymasz potrzebną pomoc. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wybierając polisę turystyczną.

W czasie letnich wojaży może zdarzyć się wszystko, również choroba, wypadek czy inna przykra niespodzianka. Przed wyjazdem najczęściej w ogóle się nad tym nie zastanawiasz. I jeśli nie przytrafi ci się nic złego, to jesteś nawet zadowolony, że w portfelu zostało ci dodatkowo kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych na ubezpieczeniu. Ale co, jeśli tym razem spotka cię pech, zdarzy się wypadek, zgubisz bagaż albo niechcący wyrządzisz komuś krzywdę? Wtedy zamiast miłych wspomnień z wakacji, możesz przywieźć po powrocie do domu stos rachunków do zapłacenia, zwłaszcza jeśli spędzasz urlop za granicą. Żeby się przed tym uchronić, warto wykupić polisę turystyczną. Cena zależy od zakresu świadczeń i wysokości ubezpieczenia, ale z pewnością nie zrujnuje twego domowego budżetu, a pozwoli ci spać spokojnie.

Zagraniczne wyjazdy ubezpieczamy, krajowe niekoniecznie
Coraz więcej Polaków spędza swój urlop za granicą. I na takie wyjazdy najczęściej
wykupujemy ubezpieczenie. Aż 80 proc. turystów podróżujących za granicę pamięta o polisie turystycznej podczas gdy zaledwie 20 proc. krajowych wczasowiczów decyduje się zainwestować w swoje ubezpieczenie – wynika z analizy Gothaer TU S.A. Firma sprawdziła, jakie polisy turystyczne najczęściej kupują Polacy. Okazuje się, że aż 90 proc. osób ubezpiecza wyjazd rekreacyjny, 7 proc. będzie uprawiać sporty wodne, a tylko 3 proc. sporty wysokiego ryzyka. Najczęściej kupujemy polisy dość krótki okres - 42 proc. to ubezpieczenia wyjazdów ośmiodniowych, a 25 proc. wojaże od 9 do 14 dni. Niezależnie od tego, dokąd się wybieramy i na jak długo, zawsze warto zainwestować w odpowiednią polisę turystyczną. O czym powinni pamiętać przyszli wczasowicze?

Przykazanie 1
Pamiętaj, że karta EKUZ to nie wszystko
Najważniejsza sprawa to ubezpieczenie kosztów leczenia, zwłaszcza jeśli wybierasz się na zagraniczny urlop. Koszty leczenia są tam wysokie, ale możesz się przed nimi uchronić, jeśli przed wyjazdem postarasz się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest wydawana bezpłatnie i umożliwi ci skorzystanie w nagłych przypadkach z darmowej lub częściowo odpłatnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Lichtensteinie i Islandii na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w tych państwach. EKUZ może w pewnym sensie zastąpić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, lecz nie uchroni cię przed kosztami zdarzeń, których karta nie przewiduje.
Powinieneś jednak pamiętać, że Karta nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów. Poza tym działa tylko w wymienionych państwach, w których obowiązują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a każdy kraj ma swoje zasady i kryteria udzielania świadczeń medycznych. Usługi, które u nas uznawane są za podstawowe, w innym kraju mogą być częściowo lub w całości płatne. Części świadczeń także z zasady Karta nie obejmuje, nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski, a te mogą być naprawdę wysokie. Warto więc dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne,
- Warto też pamiętać o tzw. bezgotówkowym pokryciu kosztów leczenia w razie zdarzenia poza granicami Polski. Warunkiem skorzystania z takiego rozwiązania jest zawiadomienie centrum alarmowego, które organizuje pomoc i rozlicza się ze szpitalem. To duża wartość dodana, którą daje nam polisa ubezpieczeniowa, ale nie EKUZ.

Przykazanie 2
Kupiłeś polisę? Miej ją przy sobie
Jeśli wybierasz się na wycieczkę, zwiedzanie czy masz zamiar popływać łódką lub opalać się nad morzem, a wykupiłeś polisę turystyczną, pamiętaj, żeby zabrać ją ze sobą. Dane z polisy mogą być ci potrzebne w razie jakiejś sytuacji awaryjnej (numer polisy oraz numer alarmowy). Można je wydrukować, lub na przykład zapisać w telefonie. Jeśli dojdzie do wypadku, takie informacje mogą przyspieszyć formalności.

Przykazanie 3
Ubezpieczenie NNW - dostaniesz odszkodowanie w razie wypadku
Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Ubezpieczenie NNW nie zrekompensuje ci bólu i cierpienia, ale zapewni choć częściowy zwrot związanych z wypadkiem wydatków. Obejmuje przede wszystkim koszty wizyt lekarskich, zakupu leków, pobytu w szpitalu, wykonane zabiegi czy operacje, transport medyczny w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, koszt powrotu do Polski. Na jakie odszkodowanie można liczyć? Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Jej wysokość określa maksymalny limit, do którego firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność z tytułu zawartej umowy. Im wyższa suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wyższa składka, tym większe świadczenie możesz uzyskać. – Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest obliczana procentowo od kwoty ubezpieczenia. Przykładowo, za złamanie ręki, które jest traktowane zazwyczaj jako 5-8 proc. uszczerbek na zdrowiu można otrzymać nawet 1000 -1600 zł, jeśli polisa opiewała na 20 tys. zł – mówi Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU SA. Jednak trzeba uważać na wyłączenia z ochrony wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Okazuje się, że nie zawsze zawał serca czy udar mózgu będą uznawane za nieszczęśliwy wypadek. Jest bowiem warunek - szkody muszą być spowodowane przyczyną zewnętrzną.

Przykazanie 4
Ubezpieczenie OC – pomoże, gdy niechcący wyrządzisz komuś szkodę
W czasie wakacji może się też zdarzyć, że nie tylko sam poniesiesz stratę, ale niechcący możesz wyrządzić krzywdę innym. Jeśli potrącisz pieszego czy twój pies kogoś ugryzie albo uszkodzisz wypożyczony kajak lub stłuczesz lustro w pokoju hotelowym, wówczas z opresji może cię wybawić polisa OC, czyli ubezpieczenie w życiu prywatnym. Za te szkody zapłaci firma ubezpieczeniowa. Jednak podstawowym warunkiem uruchomienia ubezpieczenia jest nieumyślne wyrządzenie szkody. Dlatego, oprócz ubezpieczenia NNW, warto również wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Koszt polisy OC wcale nie musi być wysoki, a obejmuje koszty hospitalizacji osoby, której wyrządziliśmy szkodę, naprawę uszkodzonego mienia, czy zniszczonego sprzętu sportowego.
Pamiętaj, że jeżeli podczas zdarzenia będziesz znajdować się pod wpływem alkoholu, żaden ubezpieczyciel nie pokryje jakichkolwiek skutków finansowych twojego wykroczenia.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: