SuperBiz wiadomości Jak wyjechać na wakacje ze zwierzakiem?

Jak wyjechać na wakacje ze zwierzakiem?

16.07.2017, godz. 16:00
Czy Twój pies jedzie na urlop?
foto: Materiały prasowe

Co drugi Polak ma w domu zwierzaka – wynika z badań TNS Polska. Najczęściej jest to pies (42 proc.) lub kot (26 proc.). Nie zawsze chcemy lub możemy pozwolić sobie na pozostawienie pupila w hotelu czy pod opieka innej osoby. Wtedy decydujemy się na podróż z naszym ulubieńcem. Jak do tego się przygotować, jak przewozić psa lub kota i czy warto zadbać ubezpieczenie naszego pupila dowiesz się z naszego poradnika.

Podróżując ze swoim czworonogiem, zawsze należy się do tego odpowiednio przygotować, żeby zapewnić mu nie tylko wygodę w czasie jazdy, ale i bezpieczeństwo. Przede wszystkim nie powinniśmy przewozić zwierząt, nawet małych, na fotelu obok kierowcy lub na kolanach - lepiej umieścić je na tylnym siedzeniu. Jeśli mamy samochód kombi, możemy transportować czworonoga w bagażniku oddzielonym specjalną siatką czy kratką. Dobrym rozwiązaniem dla małego psa lub kota jest zamykany koszyk lub klatka, którą trzeba jednak dodatkowo zabezpieczyć. Pamiętajmy, że w razie nagłego hamowania, tradycyjne pasy bezpieczeństwa zamontowane w aucie są nieskuteczne. Powinniśmy zatem kupić specjalne pasy w sklepie zoologicznym. Najlepsze do przewożenia zwierząt są specjalne transportery.
Poza pasami i transporterem przyda się sprawna klimatyzacja w aucie. Czworonogom, które mają sierść jest gorąco latem, a co dopiero w nagrzanym samochodzie, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu swojemu ulubieńcowi odpowiedniej ilości płynów. Możemy postarać się też uprzyjemnić podróż naszym pupilom. Do bagażnika lub na tylne siedzenie warto zabrać ulubiony kocyk, zabawkę lub gryzak. Podczas podróży- gdy źle ją znosi - dużo mówić i uspokajać zwierzaka, puścić ulubioną muzykę. Jeśli ruszamy w daleką trasę, dobrze jest zrobić po drodze kilka przystanków na psią toaletę, chwilę zabawy, ulubiony posiłek.

Gdy zdarzy się wypadek
W czasie urlopowych wojaży wszystko może się zdarzyć. Wypadki, stłuczki lub niebezpieczne sytuacje wymagające ostrego hamowania zdarzają się każdemu kierowcy. Podczas kolizji niezabezpieczony odpowiednio zwierzak może mocno ucierpieć. Nieważne, czy waży 5, czy 40 kg - w razie zderzenia z drzewem czy innym autem – także zwierzęta są poddawane ogromnym przeciążeniom (przy zderzenia auta poruszającego się z prędkością 100 km/godz. mały przedmiot - np. książka, pozostawiony luźno w pojedzie gromadzi tyle energii kinetycznej co pocisk wystrzelony z pistoletu). Zwierzak może nie tylko ucierpieć w wypadku, ale też zachorować czy trzeba go będzie przewieźć do weterynarza. W takich sytuacjach z pewnością przydaje się polisa ubezpieczeniowa.
- Warto zadbać nie tylko o komfort podróżowania, ale również o bezpieczeństwo – przekonuje Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA - Przed wyjazdem powinniśmy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt oraz warunkami ubezpieczenia czworonogów. Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, w którym ucierpiał nasz pupil, odpowiednia polisa zapewni pokrycie kosztów transportu np. do lekarza weterynarii lub kosztów leczenia po wypadku. A jeśli dojdzie do najgorszej sytuacji – czyli śmierci pupila – pokryjemy również koszt utylizacji zwłok.
Może się zdarzyć, że właściciel zwierzęcia doznał obrażeń i nie może dalej nim się opiekować. Wówczas także można liczyć na pomoc ubezpieczyciela.
- W ramach posiadanego ubezpieczenia (np. Auto Assistance Gothaer) zostaną zorganizowane i pokryte koszty przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna, a w przypadku przewozu do hotelu czy schroniska również dodatkowo zostaną pokryte koszty jego pobytu – tłumaczy Marek Dmytryk.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: