SuperBiz wiadomości Rejestracja karty SIM. Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów? [PRZEWODNIK]

Rejestracja karty SIM. Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów? [PRZEWODNIK]

25.07.2016, godz. 13:47
Smartfon młodzi ludzie biznes
Smartfon młodzi ludzie biznes foto: SHUTTERSTOCK

25 lipca 2016 r. wchodzą w życie ważne zmiany dla użytkowników kart prepaid. Od tego dnia każda nowozakupiona karta prepaid będzie wymagała rejestracji. W przeciwnym razie nie zostanie aktywowana. Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy dotychczasowi posiadacze kart prepaid będą musieli zarejestrować je do 1 lutego 2017 roku. Rejestracja karty SIM - podpowiadamy, jak dokonać rejestracji oraz gdzie można to zrobić u poszczególnych operatorów.

Operatorzy telefonii komórkowej podkreślają, że rejestracja karty SIM ze startera na kartę nie jest skomplikowana i zajmuje zaledwie kilka minut. Warto jednak pamiętać o tym, że rejestracja jest możliwa tylko w wybranych miejscach sprzedaży. Wyjątek stanowią sieci Virgin Mobile, Plus i T-Mobile, które oferują możliwość rejestracji startera bez wychodzenia z domu: za pośrednictwem kuriera (Virign Mobile), za pomocą SMS-a (Plus) lub telefonicznie (T-Mobile). Rejestrację sms-ową i telefoniczną przewidziano tylko dla dotychczasowych klientów sieci.

Co zrobić, żeby zarejestrować kartę SIM?

- Proces rejestracji karty polega na podaniu: imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego, numeru telefonu i numeru karty SIM. Klient, który chce potwierdzić, że jest właścicielem danego numeru telefonu, powinien przyjść do salonu lub sklepu z kartą SIM. Aby dokonać rejestracji, nie trzeba wyciągać karty z telefonu, wystarczy okazać swój dowód osobisty i podać dane dotyczące karty – wyjaśnia Piotr Domański, główny specjalista ds. relacji z mediami i PR w Orange Polska.

- Jeżeli numer na kartę został aktywowany przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 25 lipca 2016, kartę trzeba zarejestrować do 1 lutego 2017 roku. Dzień po tym dniu, czyli 2 lutego 2017 r. niezarejestrowane karty zostaną wyłączone. Jeżeli karta została aktywowana od 25 lipca 2016, to przed skorzystaniem z niej należy ją zarejestrować. Ważna jest tutaj data aktywacji, a nie zakupu – karty zakupione przed 25 lipca, lecz aktywowane po tej dacie, należy zarejestrować przed użyciem. W przypadku próby skorzystania z niezarejestrowanej karty aktywowanej po 25 lipca, klient zostanie o tym poinformowany stosownym komunikatem – tłumaczy Piotr Domański.

Rejestracja karty SIM w Orange

Niektórzy operatorzy w celu poszerzenia oferty punktów, które umożliwiają rejestrację, nawiązali współpracę z sieciami partnerskimi. Zadbał o to Orange, który umożliwia rejestrację w salonach Orange, sklepach z sieci Media Markt i Saturn oraz w kioskach i salonikach Ruchu. Dodatkowo operator przygotował bonusy dla klientów, którzy dokonują rejestracji karty.

Przeczytaj również: Pokemon GO przestanie działać? Groźna grupa hakerów zapowiedziała atak

- Procedury rejestracji kart pre-paid w Orange można obecnie dokonać w salonach Orange, sklepach Media Markt i Saturn oraz w salonikach i kioskach ruchu. Dotyczy to również starterów zakupionych w miejscach takich, jak kioski, stacje benzynowe czy supermarkety – informuje Piotr Domański. – Jednocześnie klientom, którzy zdecydują się już teraz zarejestrować numer, do 18 sierpnia oferujemy 1000 darmowych minut oraz 10 GB internetu. Proponujemy również przejście na specjalnie przygotowaną dla klientów na kartę ofertę abonamentu. Chcemy w ten sposób zachęcić ich, aby nie odkładali decyzji na ostatni moment – dodaje.

Orange realizuje także kampanię informacyjną, która obejmuej spoty telewizyjne i radiowe, banery, komunikację SMS-ową i internet. Samodzielnej rejestracji może dokonać każda osoba powyżej 13 roku życia.

- W przypadku osób powyżej 13 roku życia obowiązuje standardowa procedura, oczywiście przy założeniu, że posiadają one dowód osobisty. Osoby poniżej 13 roku życia muszą przyjść z prawnym opiekunem, który zarejestruje numer na siebie. Natomiast obcokrajowcy zarejestrują numer po okazaniu paszportu. Jeżeli klient ukończył 13 lat, ale nie posiada dowodu osobistego, procedura wygląda podobnie jak w przypadku osób poniżej 13 roku życia – telefon zarejestruje na siebie prawny opiekun użytkownika – wylicza Piotr Domański.

Rejestracja karty SIM w Virgin Mobile

Zarówno nowi, jak i dotychczasowi użytkownicy sieci Virgin od 25 lipca mogą zarejestrować kartę w punktach partnerskich Virgin Mobile na terenie kraju lub online, bez wychodzenia z domu. Klienci, którzy wybiorą tę drugą opcję, otrzymają możliwość potwierdzenia swoich danych osobowych za pośrednictwem opłaconego przez operatora kuriera. Po zalogowaniu się na konto Virgin Mobile lub przez biuro obsługi klienta można sprawdzić, czy rejestracja przebiegła pomyślnie.

- Przygotowaliśmy dla naszych klientów dwie opcje. Pierwsza to rejestracja w punktach stacjonarnych Telakces, punktach partnerskich GSM oraz w sieci handlowej RUCH. Natomiast w drugim wariancie klient będzie mógł wypełnić wniosek online, a następnie, zgodnie z wymogiem ustawowym, – potwierdzić swoje dane. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, zamawiając bezpłatnie kuriera lub udając się do jednej z placówek partnerskich Virgin Mobile. Lokalizacje wszystkich punktów prowadzących rejestrację kart dostępne są na stronie internetowej Virgin Mobile – wyjaśnia Piotr Suchodolski, dyrektor marketingu Virgin Mobile.

Rejestracja karty SIM w Plusie

Podobne zasady rejestracji kart SIM obowiązują w Plusie. Operator prowadzi rozmowy z sieciami i punktami detalicznymi, a na chwilę obecną rejestrację kart prepaid przewidziano w salonach Plusa i Cyfrowego Polsatu, a od 1 sierpnia – przez SMS. Ten drugi wariant został pomyślany z myślą o klientach, którzy mają już podpisaną co najmniej jedną umowę z operatorem.

- Według stanu obowiązującego dzisiaj rejestracja kart prepaid odbywa się tylko i wyłącznie w naszych punktach sprzedaży, a jest to około 1300 punktów połączonej sieci sprzedaży Plusa i CP na terenie całego kraju. Proces nie powinien trwać dłużej niż kilka minut, można więc powiedzieć, że klient będzie mógł korzystać z usług praktycznie „od razu" – mówi Arkadiusz Majewski, starszy specjalista w Dziale Komunikacji Korporacyjnej sieci Plus. – Dodatkowo, od 1 sierpnia udostępnimy osobom mającym już podpisaną umowę z naszą siecią zarejestrowanie numeru prepaid za pomocą SMS-a. Numer „na kartę" zostanie zarejestrowany na dane z umowy – dodaje.

Zobacz także: Pokemon Go: Uwaga na złośliwe oprogramowanie!

Ze względu na wprowadzenie obowiązku rejestracji kart prepeid Plus uruchomił kampanię informsyleacyjną dla klientów korzystających z usług na kartę. W ramach kampanii został nakręcony spot reklamowy.

Rejestracja karty SIM w Playu

Rejestracji karty SIM w sieci Play dokonamy w salonie firmowym lub partnerskim. Aby zachęcić użytkowników kart prepaid do rejestracji, operator przygotował specjalną promocję, w ramach której można dostać gratisty o wartości do 500 zł na połączenia głosowe, wiadomości tekstowe i internet.

- Na zarejestrowanej karcie SIM w Play klienci mają możliwość aktywacji specjalnego bonusu – od 100 aż do 500 zł, w zależności od stażu w sieci, do wykorzystania na rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz 10 GB Internetu i rok ważności konta. W przypadku ofert Play Internet na Kartę bonus za rejestrację to 100 GB i rok ważności konta. Bonus można odebrać na maksymalnie 10 kartach SIM. Karta musi zostać zarejestrowana u tego operatora, który świadczy usługi dla danego numeru. Po rejestracji jak najbardziej można przejść do PLAY i również aktywować wyżej wspomniany bonus – mówi Krzysztof Sylwerski z biura prasowego sieci Play.

Aby sprawdzić, czy rejestracja w Play powiodła się, należy wpisać na klawiaturze kod *111*49*1#, a następnie nacisnąć „zieloną słuchawkę".

Obowiązek rejestracji kart SIM został nałożony wraz z wprowadzeniem ustawy antyterrorystycznej, która wchodzi w życie 25 lipca 2016 roku.

Źródła: materiały prasowe

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: