SuperBiz wiadomości Jak zrobić pisanki z wosku? Sposób na pisanki malowane woskiem

Jak zrobić pisanki z wosku? Sposób na pisanki malowane woskiem

16.03.2013, godz. 23:17

Jeden z najstarszych i najefektowniejszych sposobów zdobienia wielkanocnych jajek – malowanie woskiem. Mimo, iż pisanki z wosku wydają się być skomplikowane, wykonanie pisanek malowanych woskiem nie wymaga zbyt dużo pracy. W jaki sposób ozdobić pisanki woskiem?

Co będziemy potrzebne? Przede wszystkim podstawą wykonania pisanek malowanych woskiem jest wykorzystanie odpowiedniego wosku tzw. wosku pszczelego. Tylko on zapewni oczekiwany efekt. I wbrew naszym obawom świeczkę wykonaną z takiego wosku dostaniemy w każdym lepszy sklepie z wyposażeniem wnętrz. Nasze woskowe wzory rysować będziemy główką szpilki (nie plastikową!) wbitą w koniec ołówka czy miękkiej kredki. Inne przydatne rzeczy to do ozdabiania pisanek woskiem to metalowy pojemnik lub garnek, papierowe ręczniki, świeczka i oczywiście jajka – najlepiej, aby były jeszcze lekko ciepłe.

W jaki sposób ozdobić pisanki woskiem? W szklanych słoikach przygotowujemy barwniki. W metalowym pudełku lub garnuszku topimy wosk. Nabierając go na główkę od szpilki delikatnie zdobimy jajka (warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o ciekawym wzorze). Tak udekorowane jajka woskiem zanurzamy na 10 minut w barwniku. Następnie wyjmujemy je i odkładamy na papierowe ręczniki lub metalową kratkę, aby wyschły. Ostatnią czynnością jest ogrzanie pisanek w blasku świecy tak, aby nałożony wcześniej wosk mógł się stopić. Delikatnie ścieramy go ze skorupki i gotowe! Na koniec można je jeszcze posmarować olejem, aby ładnie błyszczały.

ZOBACZ: Jak najlepiej samodzielnie zrobić pisanki na Wielkanoc?

Efekt wielokolorowyJajka dekorowane woskiem w najprostszej postaci są jedno kolorowe, nie jest jednak bardzo trudnym uzyskaniem na nim wielobarwnych wzorów. W tym celu wystarcz jedynie podzielić nakładanie wosku na części, pomiędzy którymi będziemy zanurzać jajka w równych barwnikach.  Czyste jajko dekorujemy pierwszą częścią wzoru i wkładamy je do barwnika (jasnego). Po wyschnięciu nakładamy drugą część wzoru i farbujemy pisankę w nieco ciemniejszej farbce. Na koniec nakładamy ostatnia warstwę i dopiero po ostatniej: kąpieli” jajka w najciemniejszej farbce i jego wyschnięciu rozpuszczamy wosk. Kolorowe pisanki malowane woskiem są już gotowe.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: