SuperBiz wiadomości Jaka kara grozi za oszustwa podatkowe?

Jaka kara grozi za oszustwa podatkowe?

25.04.2017, godz. 14:43
Bankructwo firmy pożyczkowej
foto: SHUTTERSTOCK

Od początku 2017 r. obowiązują nowe sankcje za nierzetelne rozliczanie podatku VAT oraz odliczanie VAT-u z fikcyjnych faktur, które nie dokumentują rzeczywistych czynności lub pochodzą od nieistniejących podmiotów. Zobacz, jaka kara grozi obecnie za oszustwa podatkowe.

Ustawa o podatku VAT od początku roku została wzbogacona o art. 112 b, który mówi o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym. Jest ono nakładane przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej. Jego wysokość ma wynosić standardowo 30 proc. kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego, kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.

Sprawdź także: Cristiano Ronaldo podejrzany o oszustwo podatkowe jak Messi i Neymar? Miał ukrywać 150 mln euro

Jak wynika z treści art. 112 b ust. 1 pkt. 1 i 2, powyższa sankcja dotyczy osób, które:
„a) kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej,
b) kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej,
c) kwotę różnicy podatku do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe wyższą od kwoty należnej,
d) kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub kwotę różnicy podatku do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe, zamiast wykazania kwoty zobowiązania podatkowego podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego,
2. nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego".

Jak uniknąć sankcji?
Istnieją jednak sposoby na obniżenie lub całkowite uniknięcie sankcji. 20-proc. zamiast 30-proc. kary zapłacą podatnicy, którzy złożyli korektę deklaracji i zapłacili podatek z niej wynikający wraz z odsetkami za zwłokę. Taki przywilej czeka także tych, którzy założą deklarację pierwotną i zapłacą podatek z niej wynikający wraz z odsetkami za zwłokę.

Czytaj też: Jak ministerstwo finansów chce uszczelnić VAT

Sankcje nie zostaną nałożone zaś na podatników, którzy sami zauważyli błąd i dokonali korekty i zapłaty podatku przed wszczęciem kontroli lub Ci, w przypadku których podczas kontroli potwierdzone zostanie, że błąd wynikał z oczywistej pomyłki lub błędu rachunkowego.

Kara za oszustwo podatkowe
Znacznie bardziej surowe kary dotyczą osób, które odliczają VAT z fikcyjnych faktur. Kwestię tę reguluje art. 112 c ustawy o podatku VAT. Jak wynika z tego treści za oszustwa podatkowe grozi sankcja podwyższona do 100 proc. w części dotyczącej podatku naliczonego. Będzie ona nakładana, gdy zawyżona kwota odliczenia wynika z faktur, które: zostały wystawione przez nieistniejący podmiot, nie dokumentują rzeczywistych czynności, posiadają kwoty niezgodne z rzeczywistością lub potwierdzają czynności sprzeczne z przepisami, bądź mające na celu ich obejście.

Źródło: ifirma.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: