SuperBiz wiadomości Jakie leki powinny być za darmo? Seniorzy mogą przesyłać propozycje

Jakie leki powinny być za darmo? Seniorzy mogą przesyłać propozycje

22.04.2016, godz. 12:18
Kiedy  trzeba sięgnąć po leki
Kiedy  trzeba sięgnąć po leki foto: SHUTTERSTOCK

Osoby po 75. roku życia powinny mieć wpływ na to, jakie preparaty znajdą się na ministerialnej liście darmowych leków – uważają organizatorzy kampanii „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+”. Dlatego zachęcają seniorów, ich bliskich i opiekunów do przesyłania im propozycji lekarstw, które powinny trafić na listę.

Ustawa dająca seniorom bezpłatny dostęp do niektórych preparatów przyjęta została przez Sejm w marcu. Osoby po 75 r. życia (bo taka granicą została określona w przepisach) nie dostaną jednak za darmo wszystkich leków. Te, które będą bezpłatne znajdą się na liście opracowywanej przez Ministerstwo Zdrowia (tzw. lista „S”). Na jej przygotowanie resort ma czas do końca sierpnia.

- Beneficjenci programu, czyli osoby starsze powinny mieć realny wpływ na zawartość ministerialnej listy darmowych leków – wyjaśniają organizatorzy kampanii, czyli Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej oraz OK Senior (to akcja prowadzona przez kilka organizacji senioralnych).

Czytaj również: Bezpłatne leki dla seniorów: posłowie są na "tak"

- Otrzymane informacje zostaną opracowane i przedstawione Ministrowi Zdrowia z rekomendacją umieszczenia konkretnych produktów na liście. Zakładając, iż Minister Zdrowia tworząc listę leków prawdopodobnie skorzysta z doradztwa eksperckiego – lekarzy prowadzących leczenie osób starszych, KIGS oraz OK SENIOR chcą dołożyć do zebranej eksperckiej wiedzy głos samych seniorów – czytamy.

Organizatorzy kampanii proszą seniorów, członków ich rodzin oraz opiekunów o przesyłanie na adres biuro@oksenior.pl nazw leków, które kupowane są przez seniorów. Ze zgromadzonych danych  zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75 roku życia.

KIGS i OK Senior wskazują jednocześnie na problemy, jakie mogą się pojawić, kiedy ustawa o bezpłatnym dostępie do leków zacznie już obowiązywać.   - Większość  osób po 75 roku życia leczy się u lekarzy specjalistów. Zgodnie z ustawą nie będą oni mogli przepisywać darmowych leków 75+. Takie prawo będzie miał jedynie lekarz pierwszego kontaktu – czytamy.

Zobacz także: Radziwiłł da seniorom darmowe leki. Tylko kiedy?

- Przykładowo pacjent chory na cukrzycę, który leczy się w poradni diabetologicznej nie będzie mógł od lekarza diabetologa otrzymać recepty na darmowe leki.  Będzie on  musiał po wizycie u lekarza specjalisty udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu rekomendowane przez lekarza specjalistę leki. Jak ma się to odbywać w praktyce? Czy osoba 75 letnia ma zapisywać w swoim notesie nazwy i dawkowanie leku, aby następnie przedstawiać to lekarzowi rodzinnemu? Czy on na bazie tego, co zapamięta lub zapisze pacjent przepisze leki na receptę? - pytają.

Źródło: KIGS, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: