SuperBiz wiadomości Japończycy kupią Kompanię Piwowarską

Japończycy kupią Kompanię Piwowarską

13.12.2016, godz. 12:55
Japończycy kupią Kompanię Piwowarską
foto: Kompania Piwowarska

Japoński koncern browarniczy Asahi Group Holdings potwierdził, że nabędzie pięć browarów w Europie Środkowo-Wschodniej, m.in. Kompanię Piwowarską, za kwotę 7,3 mld euro od Anheuser-Busch InBev – poinformował japoński dziennik Nikkei. Umożliwi to fuzję AB InBev z koncernem SABMiller PLC. Planowane przejęcie będzie największą akwizycją w historii japońskiego koncernu i pozwoli mu zająć trzecie miejsce na europejskim rynku piwowarniczym.

Asahi jest największym przedsiębiorstwem browarniczym w Japonii. Wcześniej nabył od AB InBev za kwotę 2,55 mld euro browary Peroni, Grolsch i Meantime. Sprzedaż browarów w Europie Środkowo-Wschodniej jest warta 900 mld jenów (7,8 mld dolarów). Pozwoli ona AB InBev spełnić wymogi antymonopolowe i przejąć koncern SABMiller za 100 mld dolarów.

Zobacz także: Polacy na piwo najchętniej poszliby ze Stuhrem

Asahi nabędzie m.in. Kompanię Piwowarską, która ma w swoim portfolio takie marki, jak Tyskie, Lech i Żubr, Pilsnera Arquella – browar, który stanowi chlubę Czechów, słowackiego Topvara, rumuńskiego Ursusa i węgierskiego Drehera – wymienia rp.pl. Zainteresowanie kupnem browarów w Europie Środkowo-Wschodniej wyraziły również inne podmioty, m.in. China Resources, Advent International, KKR, BC Partners, CVC, Mid Europa Partners, Jacobs Holding, a nawet Kulczykowie i wadowicki Maspex.

Przeczytaj również: We Wrocławiu można studiować piwowarstwo [KIERUNKI STUDIÓW]

Asahi zaplanował finalizację transakcji na I połowę 2017 roku. Koncentruje on swoją działalność głównie w Azji i Oceanii. Zamierza przejąć europejskie browary w ramach ekspansji na nowych rynkach. Jak dotąd japoński rynek generował ok. 80 proc. sprzedaży Asahi.

Oprac. na podst. bloomberg.com, pb.pl, rp.pl, bankier.pl, theguardian.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: