SuperBiz wiadomości Jeden z największych banków w Polsce zmieni właściciela?

Jeden z największych banków w Polsce zmieni właściciela?

20.05.2016, godz. 11:49
Bank Pekao
Bank Pekao foto: EAST NEWS

Włoski bank UniCredit rozważa sprzedaż udziałów w baku Pekao SA – informuje agencja Bloomberg. Chodzi o 50 proc. akcji wycenianych na ok. 4,5 mld euro.

Z informacji Bloomberga wynika, że Grupa UniCredit chce powiększyś swój kapitał i dlatego zastanawia się nad sprzedażą udziałów w kilku bankach i instytucjach finansowych – włoskim FinecoBank, tureckim Yapi ve Kredi Bankasi oraz polskim Pekao.

Najprawdopodobniej konkretne decyzje w tej sprawie nie zostaną podjęte, dopóki nie nastąpią zmiany w zarządzie UniCredit. Akcjonariusze grupy chcą bowiem wymienić Federico Ghizzoniego, obecnego dyrektora zarządzającego banku. Na 1 czerwca zaplanowane jest posiedzenie, na którym według informacji Bloomberga Ghizzoni powinien zostać odwołany.

Czytaj również: NBP pomoże przewalutować kredyty frankowiczom?

Czy efektem zmian w UniCredit rzeczywiście będzie sprzedaz akcji Pekao SA? W informacji przesłanej portalowi tvn24bis.pl przez Katarzynę Karpiuk, rzeczniczkę prasową polskiego banku czytamy, że według informacji Pekao SA Grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji banku, "który jest największą i najbardziej dochodową inwestycją Grupy w Europie Środkowej".

W mediach pojawiły się jednak spekulacje, że w przypadku sprzedaży akcji Pekao SA ich nabywcą mogłoby być PZU, które już jakiś czas temu sygnalizowało, że chce zwiększyć swój udział w sektorze bankowym w Polsce. Samodzielne przejęcie przez PZU udziałów w Pekao SA nie jest jednak możliwe, gdyż firma nie ma wystarczających środków.

Źródło: tvn24bis.pl, wyborcza.biz, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: