SuperBiz wiadomości [ZMIANY W PRAWIE] Jedna stawka VAT i rezygnacja z CIT?

[ZMIANY W PRAWIE] Jedna stawka VAT i rezygnacja z CIT?

08.12.2016, godz. 14:27
Obrady Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego
foto: Super Express

W Sejmie trwają prace nad zmianami w prawie podatkowym, na korzyść przedsiębiorców i pracujących. Posłowie przedstawią proponowane zmiany Radzie Ministrów.

Dzisiaj o godzinie 15 zbiera się Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Jego członkowie przygotowali pakiet prorynkowych innowacji. Projekt zawiera takie propozycje:

- likwidacja wszystkich składek obciążających wynagrodzenie za pracę, czyli PIT, ZUS, składka zdrowotna i Fundusz Pracy. Zamiast tego NOWA danina w wysokości 25 procent;

- likwidacja CIT. Zamiast NOWY podatek obrotowy, jeszcze bez konkretnej stawki, w okolicach 2 procent;

- jedna niższa stawka VAT, w wysokości 16-17 procent.

Proponowane zmiane w dużej mierze cieszą się poparciem ekspertów, którzy chwalą niższe podatki i koszta pracy. Kontrowersje budzi tylko podatek obrotowy. Niektórzy specjaliści wskazują na wielokrotnie opodatkowanie jednego produktu czy usługi, podczas podróży od producenta do końcowego klienta. Inni chwalą prostotę rozwiązania.

ZOBACZ TEŻ: Milion bogaczy w Polsce. A będzie ich jeszcze więcej

Jeśli zmiany wejdą w życie, to pracownik zarabiający 3000 złotych na umowę o pracę, dostanie 3750 złotych. Cały koszt pracy to 5000 złotych, pensja brutto to 4150 złotych, pozostałe stawki, płacone przez pracodawcę to 850 złotych . Z nowym podatkiem łączne koszta spadną do 1250 złotych. Przewodniczący Zespołu Adam Abramowicz (na zdjęciu) zaznacza, że przypadki wykorzystania sytuacji przez pracodawców i obniżania pensji brutto, zamiast podnoszenia netto będą zakazane i ścigane.

Po obradach zespołu propozycje zostaną przedstawione ministrowi stałemu i szefowi Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykowi Kowalczykowi, który następnie zaprezentuje je na forum rządu.

źródło: money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: