SuperBiz wiadomości Jeśli dostajesz mniej niż 13 zł za godzinę pracy złóż donos! Akcja „Solidarności”

Jeśli dostajesz mniej niż 13 zł za godzinę pracy złóż donos! Akcja „Solidarności”

02.02.2017, godz. 17:45
Robotnik
foto: Pixabay.com

Pod hasłem: "13 zł... i nie kombinuj" NSZZ „Solidarność" i Państwowa Inspekcja Pracy promuje przestrzeganie ustawowo przyjętej, minimalnej stawki godzinowej. Akcja ma być odpowiedzią na liczne sygnały z całej Polski od pokrzywdzonych pracowników, którzy otrzymują niższe wynagrodzenie niż w ustawie, obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku.

„Solidarność" w specjalnym formularzu zgłoszeniowym na stronie internetowej „Tygodnika Solidarność" wzywa, aby każdy, komu szef płaci poniżej 13 zł brutto za godzinę pracy poinformował organizację. Oprócz tego można złożyć donos na nieuczciwego pracodawcę, na którego Państwowa Inspekcja Pracy nałoży grzywnę w wysokości maksymalnie 30 tys. zł.

Zobacz także: Godzinowa stawka minimalna 12 zł od 2017 r. Prezydent podpisał ustawę


W związku z akcją "13 zł... i nie kombinuj!" ma także zwiększyć się liczba kontroli w firmach. Efektem tego ma być egzekwowanie minimalnej stawki godzinowej przez każdego pracodawcę.

Sprawdź również: Zmiany w 2017 roku. Co nowego w prawie pracy


Składając donos należy wypełnić zgłoszenie wpisując: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, nazwę oraz adres firmy. „Solidarność" zapewnia jednak, że dane gromadzone są tylko na potrzeby akcji, a zgłaszający zachowa anonimowość.

 

Źródło: /wp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: