SuperBiz wiadomości To już pewne? Będą surowsze kary za wyłudzenia VAT

To już pewne? Będą surowsze kary za wyłudzenia VAT

10.02.2017, godz. 12:56
Będą surowsze kary za wyłudzenia VAT
foto: SHUTTERSTOCK

Posłowie z PiS, PO i Nowoczesnej wyrazili w nocy z 9 na 10 lutego swoje poparcie dla poprawki Senatu do ustawy zaostrzającej kary za wyłudzenia VAT. Po znowelizowaniu Kodeksu karnego przestępcom podatkowym będzie grozić nawet 25 lat więzienia.

Jeżeli fałszywe faktury zostaną wystawione na kwotę przekraczającą 5 mln zł, nieuczciwemu przedsiębiorcy będzie groziła kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Jeśli wartość fałszywych faktur przekroczy 10 mln zł, oskarżony będzie mógł trafić za kratki nawet na 25 lat. Ustawa przewiduje możliwość złagodzenia kary w przypadku ujawnienia przez sprawcę wszystkich okoliczności przestępstwa, wskazania osób współwinnych, a także – zwrotu wszystkich osiągniętych korzyści majątkowych. Ustawodawcy liczą na to, że nowe przepisy ułatwią walkę z wyłudzeniami VAT i zwiększą wykrywalność mafijnych powiązań.

Zobacz też: 25 lat więzienia za fałszerstwa podatkowe i wyłudzenia VAT

W piątek 10 lutego Sejm ma przegłosować cały projekt ustawy, która zwiększa uprawnienia policji, CBA, straży granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, jednostki te będą mogły m.in. stosować podsłuchy i nagrywać rozmowy telefoniczne w przypadku „prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych" dotyczących „najpoważniejszych typów czynów zabronionych". Przedstawiciele komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach z PiS, PO i Nowoczesnej zapowiedzieli, że zagłosują za przyjęciem ustawy, przeciwny jest Klub Kukiz'15, a PSL wyraził swoje stanowisko na piśmie. Projekt PiS zakłada naniesienie poprawek do szeregu ustaw, w tym Kodeksu karnego, do którego wprowadza nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT, a także – podrabianie i przerabianie faktur VAT w celu użycia jako autentycznych.

Oprac. na podsts. polskieradio.pl, wyborcza.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: