SuperBiz wiadomości Już wiadomo, która kobieta pojawi się na nowej 20-dolarówce!

Już wiadomo, która kobieta pojawi się na nowej 20-dolarówce!

22.04.2016, godz. 11:52
Harriet Tubman
Harriet Tubman foto: AP

Prawie rok trwała w Stanach Zjednoczonych debata nad tym, kto powinien pojawić się na nowym banknocie 20-dolarowym. Wiadomo było, że będzie to kobieta ważna dla historii USA, ale nie było pewne, kto konkretnie ozdobi nowy pieniądz. Amerykański resort finansów podjął już decyzję.

Na 20-dolarówce zobaczymy wizerunek Harriet Tubman, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku czarnoskórej działaczki na rzecz zniesienia niewolnictwa, a także pierwszej przywódczyni w trakcie wojny secesyjnej. Tubman zastąpi obecnie znajdującego się na 20-dolarówce Andrew Jacksona, siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TEŻ: To 9-latka wpadła na pomysł umieszczenia kobiety na banknocie!

Początkowo mówiono o tym, że kobieta powinna pojawić się na nowej 10-dolarówce. Na niej jednak widnieje podobizna Alexandra Hamiltona, pierwszego amerykańskiego ministra skarbu i jednego z ojców założycieli USA. Kiedy głoszono, że może on zniknąć z amerykańskiego banknotu, podniosły się oburzone głosy jego zwolenników.

ZOBACZ TEŻ: Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

Dlatego też ostatecznie portretem  kobiety postanowiono zastąpić wizerunek Andrew Jacksona, który nie cieszy się w Stanach tak duża popularnością. Zanim ostatecznie wybrano Tubman, mówiono, że banknot mogłaby zdobić sylwetka pierwszej damy Eleanor Roosevelt czy antyrasistowskiej działaczki Rosy Parks. Wraz z wyborem Tubman na amerykańskim banknocie pierwszy raz pojawi się Afroamerykanka. Wciąż jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądała nowa 20-dolarówka. Swoje propozycje przedstawiło na Twitterze kilka portali, m.in. CNN:Źródło: finanse.wnp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: