SuperBiz wiadomości Kaczyński: Sejm zajmie się ustawą abonamentową w ciągu kilku tygodni

Kaczyński: Sejm zajmie się ustawą abonamentową w ciągu kilku tygodni

24.01.2017, godz. 10:27
Jarosław Kaczyński
foto: Andrzej Lange/Super Express

Nowa ustawa abonamentowa pozwoli na zwiększenie ściągalności abonamentu poprzez nową metodę ściągania. Przy czym z tego co w tej chwili wiem, ten abonament będzie niższy - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP Wrocław.

Choć wizyta Jarosława Kaczyńskiego na Dolnym Śląsku dotyczyła przygotowań do wyborów samorządowych i proponowanych zmian w ordynacji wyborczej wypłynął na niej temat finansów TVP. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie dotyczące trudnej sytuacji finansowej wynikającej z problemów ze ściąganiem abonamentu powiedział, że w ciągu kilku tygodni Sejm zajmie się pracami nad nową ustawą abonamentową.

Zobacz też: Ogromne zarobki prezesa PKP S.A! Mirosław Pawłowski dostaje 105 tys. zł miesięcznie

Pomysł na abonament
W ubiegłym roku Jacek Kurski tłumaczył, że ustawę abonamentową trzeba zmienić i obciążyć nią wszystkich, bez względu na to, czy rejestrowali odbiornik radiowy bądź telewizyjny, czy też nie. - Jeżeli każde z ok. 14 mln gospodarstw domowych w Polsce płaciłoby abonament, mógłby być on niższy od obecnie obowiązującego i wynosić ok. 12 zł miesięcznie – mówił prezes TVP.

Teraz płacą zarejestrowani
Obowiązująca obecnie ustawa abonamentowa nakłada obowiązek płacenia abonamentu na każde gospodarstwo domowe, które posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy. Wcześniej trzeba jednak go zarejestrować. Jeżeli telewizor czy radio nie są zarejestrowane, Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem abonamentu nie ma podstaw, by go od nas egzekwować.

W 2016 roku miesięczna opłata za radio wynosiła 7 zł. To daje kwotę 84 zł rocznie. Miesięczny abonament za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 22,70 zł (przy uiszczaniu opłat co miesiąc była to kwota 272,40 zł w skali roku). Jeżeli ktoś uiścił opłatę z góry za rok, wyniosła ona 76,60 zł (radio) lub 245,15 zł (odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny).

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: