SuperBiz wiadomości Kaczyński: wiek ważniejszy od stażu pracy przy emeryturze

Kaczyński: wiek ważniejszy od stażu pracy przy emeryturze

19.10.2016, godz. 11:59
Jarosław Kaczyński
foto: Super Express

Jarosław Kaczyński zapytany o obniżenie wieku emerytalnego przyznał, że decydujący jest wiek, a nie staż pracy. Postulat powiązania wieku emerytalnego ze stażem pracy wysunęli związkowcy z NSZZ "Solidarność", którzy proponują przejście na emerturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

- Stoimy na stanowisku, że decydujący jest wiek. Wiem, że są propozycje ze strony Solidarności, żeby był brany pod uwagę także staż (pracy), ale jest tak, że finanse publiczne też mają pewną granicę wytrzymałości i my to też musimy brać uwagę - powiedział prezes PiS na konferencji prasowej we wtorek.

Zobacz także: 2,3 Polaków żyje za mniej niż 550 złotych

Jak zaznaczył, opinia publiczna musi sobie zdawać sprawę, że rząd PiS podejmuje "decyzje prospołeczne, ale one mają pewien limit", którego nie można przekroczyć.

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn przewiduje znajdujący się w Sejmie prezydencki projekt ustawy emerytalnej. Prace nad nim zakończyła już sejmowa podkomisja nadzwyczajna, która rekomenduje wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.

NSZZ "Solidarność" opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Domaga się jednak możliwości przejścia na emeryturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Beata Mazurek zapowiedziała w poniedziałek, że prezydencki projekt zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni. – Zrobię wszystko, aby ta ustawa została przegłosowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Teraz mamy posiedzenie środa-piątek, potem tydzień wolnego i kolejny. W ciągu 2 tygodni – stwierdziła w rozmowie z Piotrem Witwickim w "Politycznym Graffiti" Polsat News.

Według dotychczasowych zapowiedzi, ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, zaczęłaby obowiązywać od 1 października 2017 r.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: