SuperBiz wiadomości Kasy fiskalne do wymiany. Koszt rewolucji to nawet 4 mld zł

Kasy fiskalne do wymiany. Koszt rewolucji to nawet 4 mld zł

24.08.2016, godz. 12:26
paragon, kasa fiskalna
foto: EAST NEWS

Właścicieli sklepów czeka wymiana starych kas fiskalnych  lub ich modernizacja. Powód? Wprowadzenie e-paragonu, który ma ułatwić życie konsumentom i utrudnić działanie nieuczciwym przedsiębiorcom. Koszt kasowej rewolucji szacuje się na 4 mld zł.

W ramach programu cyfryzacji Ministerstwo Rozwoju zamierza unowocześnić polski handel i wprowadzić cyfrowe paragony. Zmiany miałyby ułatwić życie konsumentom i zmniejszyć szarą strefę, bo dzięki e-paragonom łatwiej byłoby znaleźć przedsiębiorcę unikającego płacenia podatków.

Zobacz: Nowy urząd na straży cen wody

Po zmianach konsument nie dostawałby już w sklepie papierowego paragonu tylko e-paragon, który trafiałby bezpośrednio na jego e-mail, do specjalnej aplikacji lub bankowości elektronicznej. By system mógł w ogóle działać, konieczna jest wymiana lub modernizacja większości kas fiskalnych. Polska Izba Handlu szacuje, że w sumie właściciele sklepów musieliby wydać na to aż 4 mld zł. Przedsiębiorca prowadzący mały sklepik osiedlowy musiałby się liczyć z wydatkiem rzędu 2 tys. zł. Mniejszy niezrzeszony sklep, który ma 2-3 kasy zapłaci ok. 6 tys zł. A dla większej sieci liczącej ok 100 sklepów, gdzie w każdym jest 6 -7 kas to już wydatek rzędu nawet miliona złotych.

Zobacz: Twórca Helleny walczy o prawa do marki

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe przepisy  mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2018 roku. Ministerstwo Rozwoju uspokaja jednak, że proces wymiany kas będzie rozłożony w czasie, a urządzenia fiskalne będzie można wziąć w leasing.

Źródło: money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: