SuperBiz wiadomości Katowice. Miasto kopalń i rekordów

Katowice. Miasto kopalń i rekordów

24.07.2017, godz. 23:59
Super regiony 25 07
foto:

Stolica Górnego Śląska to nie tylko szyby kopalniane, stare huty, fabryki i smog. Katowice to zarówno zabytkowa jak i nowoczesna architektura, a także miasto rekordów. Tu powstała największa hala widowiskowa, największa katedra i największy pomnik. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy województwa śląskiego.

Muzeum Historii Katowic
Mieści się w zabytkowej secesyjnej kamienicy z początku XX wieku, przy ulicy Szafranka. Możemy w nim podziwiać unikatową na skalę kraju ekspozycję wnętrz mieszczańskich z początku XX w. oraz portrety Asymetrycznej Damy namalowanej ręką Witkacego. Ponadto w muzeum prezentowane są regionalne stroje śląskie, wystrój śląskich domostw, historia parafii Bogucickiej.
Zwiedzanie: wt., czw. 10.00 – 15.00; śr., pt. 10.00 – 17.30; sob. 10.00 – 16.00; ndz. 11.00 – 15.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł

Muzeum Śląskie
Muzeum znajduje się na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym. Można też wjechać na wieżę dawnego szybu i podziwiać panoramę miasta. Postawna, bo mająca 40 m wysokości i ważąca 100 ton wieża jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego.
Zwiedzanie: wt. – ndz 10.00 – 20.00
Bilety do muzeum z wjazdem na wieżę: normalny 24 zł, ulgowy 16 zł

Nikiszowiec
To magiczne miejsce, które swoim industrialnym klimatem przyciąga zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Słynne górnicze osiedle jest ściśle związane z kopalnią Giesche. Pierwszy blok z czerwonej cegły oddano do użytku w 1911 r. W sumie wybudowano tysiąc mieszkań, park ludowy, łaźnię, cechownię, kościół, dom noclegowy, sklepy, pralnię, szkołę. Do miejsc, które należą tu na szczególną uwagę należą m.in. budynek poczty, a także Galeria Szyb Wilson z XIX wieku!

Galeria Szyb Wilson
To największa w Polsce prywatna galeria sztuki współczesnej, która mieści się w dawnych zabudowaniach kopalni Wieczorek. Galeria ma własną, unikalną kolekcję sztuki współczesnej – obrazy, rzeźby czy różne instalacje, a dodatkowo promuje dzieła młodych polskich i zagranicznych artystów.
Godziny otwarcia: pn. – ndz. 9.00 – 19.00; wstęp gratis

Pomnik Powstańców Śląskich (rondo Ziętka)
Jest największym i najcięższym pomnikiem w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Monument jest darem dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.

Muzeum Organów Śląskich
W Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – najstarszej wyższej uczelni działającej na Górnym Śląsku znajduje się Muzeum Organów Śląskich. Do tej pory zgromadzono ok. 500 eksponatów. Do najcenniejszych należą pochodzące z końca XVIII w. barokowe organy z Przyszowej, osiemnastowieczny pozytyw z Szombierek czy organy znanej, śląskiej firmy "Schlag und Söhne" zbudowane w 1906 roku dla kościoła św. Józefa w Zawadzie Książęcej.
Zwiedzanie: pn., czw. 17.00 – 19.00. wt.,śr. 11.00 – 13.00; wstęp gratis

Muzeum Historii Gitary
To niewielkie muzeum otworzyło dwóch pasjonatów tego instrumentu, Leszek Kwaśniewicz i Tomasz Cierpisz. Można tu obejrzeć ponad sześćdziesiąt unikatowych gitar i szyjkowych chordofonów szarpanych. Jest tu m.in. pochodzący z północy Afryki fakroun liczący sobie pięć tysięcy lat czy kijowska bandura z pokaźnym pudłem rezonansowym oraz niespotykana liczba strun: 55. W muzeum jest też miejsce, gdzie można popróbować na nich zagrać.
Zwiedzanie: wt. – ndz 16.00 – 20.00
Bilety: dorośli 10 zł, młodzież i studenci 7 zł

Archikatedra Chrystusa Króla
To największą katedra w Polsce. Długość katedry od wejścia do prezbiterium wynosi 89 m., wysokość – 59 m, rozpiętość kopuły we wnętrzu – 28 m. Według planów miała mieć wyższą wieżę. Budowana w latach 1927-1955 pod naciskiem władz została pomniejszona o kopułę, która miała osiągnąć wysokość 38 m. We wnętrzu dominują strzeliste kremowe kolumny i łukowe sklepienia.

Kościół św. Michała Archanioła
W popularnym Parku Kościuszki stoi piękny drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Został on przeniesiony z Syryni – osady na południu województwa śląskiego. Jest to najstarsza, pochodząca z 1510 r. świątynia w mieście. Kościół oraz dzwonnica z XVII w. otoczone są drewnianym parkanem z trzema bramami.

Bazylika w Panewnikach
Ta okazała, neoromańska Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP, została wybudowana w 1907 r., na planie krzyża łacińskiego. Na szczycie kopuły bazyliki wznosi się posąg św. Franciszka, gdyż to Franciszkanie przybyli do Panewnik na początku XX wieku, wybudowali tutejszy kościół i od początku do chwili obecnej opiekują się całym kompleksem. Świątynia słynie głównie z pięknej szopki, którą można oglądać w okresie bożonarodzeniowym

Spodek
Budowla przypominająca latający statek kosmiczny to od lat symbol Katowic. Obiekt powstał w latach 60. i 70. XX w. i jak na tamte czasy był ewenementem na skalę światową. Stalową konstrukcję oparto na 120 linach nośnych, które trzymają 300 ton. W hali mieści się 11,5 tys. widzów. Oprócz koncertów i zawodów sportowych odbywają się tu też widowiska operowe, pokazy cyrkowe, wystawy, targi itp.

Nowa Strefa Kultury
Wokół „spodka" powstały designerskie budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Budynek NOSPR to absolutna perełka architektoniczna. Jest bardzo nowoczesny, wykończony w dość surowym stylu, a pod sklepieniem holu wiszą piękne żyrandole. Sala koncertowa ma świetne warunki akustyczne i czasem zamienia się w studio nagraniowe.
Z kolei budynek MCK przypomina bryłę węgla i do tego ma ogród na dachu z tarasem widokowym dostępny dla mieszkańców miasta. Widać stąd centrum, osiedle Gwiazdy, strefę kultury. Z zupełnie nowej perspektywy można też oglądać symbol Śląska – Spodek.

Pałac Goldsteinów
Jednym z najpiękniejszych zabytków Katowic jest Pałac Goldsteinów. To renesansowa budowla z lat 70. XIX w. Warto przyjrzeć się motywom na rzeźbionej elewacji zewnętrznej. Można na niej dostrzec np. rzeźby kobiet trzymających lokomotywę, młotek, pochodnię, książkę, zwój papieru i paletę malarską, które są alegorią sztuk pięknych, nauki oraz przemysłu. Wnętrze budowli zdobi bogato dekorowany hol i klatka schodowa, złocone marmurowe posadzki i dekoracje malarskie. Pałac na przestrzeni lat pełnił różne funkcje: był siedzibą Izby Przemysłowo-Handlowej, mieścił się w nim teatr awangardowy „12a" i kino „Przyjaźń". Od 2010 r. jest siedzibą katowickiego Urzędu Stanu Cywilnego.
Budynek jest dostępny cały rok, wejście bezpłatne

Biblioteka Akademicka
To obiekt obowiązkowy do zobaczenia. Budynek został laureatem konkursu „Życie w Architekturze", a Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał popularnemu „rudzielcowi" Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Katowicka „kukurydza"
To wieżowce na osiedlu Tysiąclecia przy ulicy Zawiszy Czarnego. Budowę osiedla rozpoczęto w 1961 r. Słynne „kukurydze" to obecnie najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Mają 87 m, 25 pięter.

Rondo gen. Ziętka
To jeden z symboli miasta. Powstało w 1965 r., ale dopiero na początku XXI wieku przeszło gruntowną modernizację i zyskało wspaniały obecny wygląd. W 2006 r. zbudowano dwunawowy tunel i powstała też platforma Ronda ze szklaną kopułą. Na ostatnim jej poziomie znajduje się kawiarnia Oko Miasta z dwoma balkonami, z których można podziwiać wschody i zachody słońca.

Jumpcity Katowice (ul. T. Kościuszki)
To największy park trampolin na Śląsku, w którym spełnisz swoje marzenia o lataniu. Są tu olbrzymie baseny z gąbkami, kilkadziesiąt trampolin, strefa gladiatorów, a nawet specjalne trampoliny do ćwiczenia wsadów do kosza.
Bilety: 32 zł/godz., online 28 zł
Rodzic z dzieckiem do 7 lat wchodzi na jeden bilet. Darmowe skakanie przysługuje rodzicowi dziecka do 7 lat

autor: Maria Olczak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: