SuperBiz wiadomości Katowice przyjazne rodzinom

Katowice przyjazne rodzinom

24.07.2017, godz. 23:59
Super regiony 25 07
foto: Materiały prasowe

Wywiad z Marcinem Krupą, prezydentem Katowic

 

Młode rodziny coraz częściej poszukują miasta atrakcyjnego do życia. Co by im pan polecił?

Najlepiej wybrać miasto, które jest w wielu aspektach atrakcyjne do życia. Takim miastem są Katowice. Naszą strategię przyciągania mieszkańców opieramy na trzech filarach. Punkt wyjścia to dobrze płatne miejsca pracy. W Katowicach bardzo sprawnie przyciągamy inwestorów, np. takich jak IBM, którzy oferują pracę w sektorach nowoczesnych usług biznesowych. Dzięki temu poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w całej Polsce, bo wynosi niespełna 3%. Stały i pewny dochód gwarantuje każdej rodzinie stabilizację, która pozwala przykładowo myśleć o powiększeniu rodziny.

Same miejsca pracy nie wystarczą.

Zgadzam się. Drugim filarem naszych działań jest zapewnianie szerokiej oferty mieszkaniowej. Co ważne – w porównaniu do innych dużych miast w Polsce – lokale są u nas znacznie tańsze. Cały czas budujemy nowe lokale w formule TBS, dużą popularnością cieszy się nasz program „mieszkanie za remont". Młode rodziny zapewne szczególnie zainteresuje oferta lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Mieszkanie Plus będzie wielkim impulsem dla młodych ludzi, którzy już wybrali Katowice jako miejsce pracy – by tutaj także zamieszkali, założyli rodziny, wychowywali dzieci.

Co Katowice oferują poza mieszkaniami i pracą?

Zapewniamy wysoką jakość życia. Kluczowe dla mnie jest to, żeby ludzie czuli i mówili, że „w Katowicach dobrze się mieszka". Dziś mówi się o modzie na Katowice. Miasto wypiękniało. Widuję dużo rodzin w Strefie Kultury, która przyciąga fantastyczną architekturą oraz ciekawą ofertą wydarzeń. Poważnie traktujemy tzw. przemysł czasu wolnego. Nasi mieszkańcy, a także goście z regionu i całej Polski, chętnie wybierają się na duże wydarzenia sportowe – takie jak np. zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Siatkówce, czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, które gościliśmy w Spodku. Dużą popularnością cieszą się katowickie festiwale, takie jak Rawa Blues, czy OFF Festival, a katowicki NOSPR bije rekordy popularności. Pod koniec 2015 roku otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w Dziedzinie Muzyki – jako jedno z kilkunastu miast w Europie i jedyne w Polsce. Katowickie rodziny preferują też aktywny wypoczynek i bardzo chętnie korzystają z terenów zielonych – lasów i parków, które stanowią blisko połowę powierzchni miasta. W stolicy Śląska można popływać kajakiem w Dolinie Trzech Stawów czy pojeździć rowerem po ponad 140 km tras rowerowych.

 

 

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: