SuperBiz wiadomości Kaucja za plastikowe butelki. Ceny napojów w górę

Kaucja za plastikowe butelki. Ceny napojów w górę

21.04.2016, godz. 12:38
Plastikowe butelki z kaucją
Plastikowe butelki z kaucją foto: SHUTTERSTOCK

Napoje w plastikowych butelkach mogą być droższe. Powód? Wprowadzenie obowiązkowej kaucji w wysokosci ok. 35-40 gr. Taki pomysł mają zobowiązane do dbania o ekologię samorządy i Ministerstwo Środowiska.

Zgodnie z prawem samorządy będą musiały w krótkim czasie zwiększyć odzysk odpadów nawet o połowę. Dlatego też szukają sposobów na osiągnięcie celu. Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna” mają w swoich działaniach wsparcie Ministerstwa Środowiska.

Zobacz: Wzrosną opłaty za wodę. Szykuje się rewolucja.

Zdaniem samorządów, jak i ministerialnych urzędników, dobrym sposobem na osiągnięcie pożądanego efektu może być objęcie plastikowych butelek obowiązkową kaucją. Może to skutkować wzrostem cen napojów, ale konsument będzie miał możliwość oddania butelki do mobilnego skupu lub do sklepu i odzyskać kaucję. Może to być kwota taka jak na opakowania szklane, czyli oscylująca w granicach 30 – 40 gr. Dodatkowym atutem nowego recyklingowego systemu dla przeciętnego Kowalskiego będzie zmniejszenie produkcji odpadów komunalnych i niższe opłaty za ich wywóz.

Kaucje za plastikowe butelki są m.in. w Niemczech, Chorwacji, Norwegii. Na przykład w Niemczech zwrot butelek z tworzywa sztucznego osiąga poziom 90 proc. To wielki sukces.  Czy nam uda się osiągnąć taki poziom?

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: