SuperBiz wiadomości KE chce zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce. Pisze do Rafalskiej

KE chce zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce. Pisze do Rafalskiej

07.08.2017, godz. 19:24
Gwarantowany poziom emerytury
foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Europejska wystosowała list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej. Komisarz ds. zatrudnienia, Marianne Thyssen oraz komisarz ds. równości płci, Vera Jourova apelują do polskiego rządu, aby ten ponownie rozpatrzył koncepcję zrównania kobiet i mężczyzn pod względem wieku emerytalnego. KE wyjaśnia, że zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć jest dyskryminujące.

Od 1 października będzie można ubiegać się o emeryturę na nowych zasadach, ale reforma emerytalna w Polsce nie spodobała się Komisji Europejskiej. Jak udało się dowiedzieć PAP, Bruksela zajęła stanowisko, zgodnie z którym różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest dyskryminujący. - List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Cluade Junckera, aby komisarki Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do polskich władz przedstawiono obawy prawne, prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę – powiedział anonimowy rozmówca Państwowej Agencji Prasowej z Brukseli.

Wcześnie, bo 4 sierpnia, Komisja Europejska wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie. - Równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Od 1979 roku mamy zasady, których celem jest postępujące wdrażanie równego traktowania kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o ochronę społeczną. Włącza się w to wiek emerytalny – podkreślała rzeczniczka KE, Mina Andreewa. Jak podkreśliła, kraje członkowskie UE powinny dążyć do stopniowego niwelowania różnic w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn, co oznacza, że zmiany nie muszą być wprowadzone od razu.

Zobacz też: Większości emerytów grożą głodowe emerytury i wyższe podatki. Jak to możliwe?

Przeczytaj także: Ile wyniesie twoja emerytura? Doradca ZUS zrobi dla ciebie symulację

Polecamy: ZUS wyśle listy do Polaków. Dowiesz się, ile dostaniesz emerytury

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: