SuperBiz wiadomości KE zażądała od Polski zawieszenia ustawy o podatku handlowym

KE zażądała od Polski zawieszenia ustawy o podatku handlowym

19.09.2016, godz. 11:29
Parlament Europejski, Unia Europejska
foto: EAST NEWS

Komisja Europejska oficjalnie opowiedziała się przeciwko podatkowi handlowemu w naszym kraju. Wszczęła dziś w tej sprawie postępowanie wyjaśniające oraz wydała nakaz zawieszenia ustawy do momentu jego zakończenia.

Bruksela traktuje podatek handlowy, jako niedozwoloną pomoc publiczną. Jej obiekcje dotyczą przede wszystkim zróżnicowanych progów i stawek podatkowych, a także nierównego traktowania firm o różnej wielkości.

„Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa” – czytamy w komunikacie KE.

Czytaj też: Handlowcy chcą skarżyć nowy podatek w Brukseli

Jak dodano: "Według wstępnej oceny Komisji progresywna stawka nie jest uzasadniona logiką systemu podatkowego w Polsce, która zakłada gromadzenie środków finansowych w celu zasilenia budżetu ogólnego. Polska dotychczas nie wykazała, dlaczego więksi sprzedawcy detaliczni powinni zostać objęci innym podatkiem niż mniejsze podmioty w świetle celów podatku od sprzedaży detalicznej".

Czy spotka nas los Węgrów?

Jak podkreślają autorzy komunikatu, decyzja o wydaniu nakazu zobowiązującego Polskę do zawieszenia stosowania podatku handlowego do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję, jest następstwem postępowania przyjętego wobec Węgier, które wprowadziły osiem progów podatkowych, uzależnionych od obrotu danej sieci. W lipcu 2016 r. Komisja uznała to za naruszenie unijnych zasad pomocy państwa ze względu na to, że podatek ten przyznał selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które osiągają niższe przychody w stosunku do ich konkurentów. W wyniku opinii wydanej przez KE, Węgry wycofały wprowadzone rozwiązanie.

Podatek handlowy, czyli...

Przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej weszły w życie 1 września 2016 r. Na ich podstawie wprowadzono dwie stawki podatku od handlu – dla sieci, których miesięczny przychód wynosi 17–170 mln zł, jest to 0,8 proc., a jeśli wynosi od ponad 170 mln zł – 1,4 proc. Kwota wolna od podatku to obecnie 204 mln zł w skali roku.

Według szacunków rządu, dzięki podatkowi handlowemu w 2017 r. do budżetu wpłynie dodatkowe 1,6 mld zł.

 

Źródło: KE, PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: