SuperBiz wiadomości Kierowcy Ubera mówią stop wyzyskowi

Kierowcy Ubera mówią stop wyzyskowi

12.12.2016, godz. 06:30
taksówka, Uber
foto: Super Express

Dziś rozpoczyna się protest ostrzegawczy skierowany przeciwko operatorowi aplikacji UBER. Kierowcy zarejestrowani w aplikacji firmy nie wyjadą dziś na ulice.

Kierowcy Ubera strajkują, bo uważają, że są wyzyskiwani, mają zbyt niskie stawki za przejazdy, a Uber pobiera zbyt wysokie prowizje. Postanowili więc, że w ramach protestu nie będą przyjmować zleceń od klientów zamawiających taksówki w aplikacji Uber. Skrzykują się na Facebooku i forach internetowych i wzywają kolegów do tego, by od 6 rano do 24 nie będą logować się do systemu Taki protest odbywa sie w Warszawie i kilku innych polskich miastach. Zdesperowani kierowcy mają kilka żądań. Przede wszystkim domagają się obniżenia pobieranej przez Ubera prowizji , która ich zdaniem jest zdecydowanie za wysoka. Jeżdżący z Uberem twierdzą, że obecne stawki narzucone przez korporację nie gwarantują im nawet zwrotów kosztów amortyzacji samochodu. A przecież ze swoich zarobków muszą jeszcze płacić składki ZUS i podatki, w tym VAT. Chcą także powrotu do cennika sprzed wakacji, ponieważ od tego czasu znacznie wzrosły stawki ubezpieczeń OC i AC , a dodatkowo mocno poszły w górę ceny paliw. Żądają podwyższenia do 7 zł stawki za tzw. trzaśnięcie drzwiami oraz podniesienia do 1,50 zł opłaty za kilometr i do 0,35 zł opłaty za minutę. Pozostałe żądania to: skrócenie czasu oczekiwania na pasażera w centrum miasta do 2 minut oraz sprawiedliwego przyznawanie zleceń (klient wywołuje kierowcę, który jest najbliżej). Kierowcy protestują także przeciwko przyjmowaniu do pracy z aplikacja Ubera obcokrajowców, głównie Ukraińców i Białorusinów, którzy nie znają miast, nie potrafią trafić pod dany adres i nie znają polskiego.

Uber to aplikacja, która umożliwia usługi przewozowe. W Warszawie zaczęła działać w sierpniu 2014 roku. Tylko w stolicy, w każdym miesiącu, ponad 10 tysięcy osób rejestruje się w aplikacji firmy, umożliwiającej korzystanie z usług przewozowych. A Polska jest trzecim pod względem wielkości rynkiem Ubera w UE. W naszym kraju Uber oferuje swoje usługi w siedmiu miastach (m.in. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście), w których co miesiąc ok. 3,5 tysiąca kierowców zgłasza się, aby z nimi współpracować

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: