SuperBiz wiadomości Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w Polsce na skutek Brexitu?

Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w Polsce na skutek Brexitu?

25.01.2017, godz. 17:51
Londyn, Brexit
foto: Super Express TV

Wicepremier Mateusz Morawiecki ogłosił, że jego zdaniem wyjście Brytyjczyków z Unii zaowocuje 30 000 - 35 000 nowo utworzonych stanowisk pracy w Polsce. Morawiecki już prowadzi rozmowy z zainteresowanymi inwestorami.

Minister koncentruje się na sektorze usług wsparcia biznesowego, czego wielokrotnie dawał świadectwo. Zdaniem  ministra tzw. centra usług wspólnych (po angielsku Shared Service Centres - SSC) to branża, którą minister widzi jako wiele atrakcyjne miejsca pracy przyszłości dla obecnej młodzieży studenckiej.

Polska już szybko rosnącym rynkiem SSC, w skali globalnej rywalizujemy m.in. z Indiami i Chinami. Dobrze w przyciąganiu tego typu inwestycji sobie radzą samorządy, np. Kraków, Katowice, Łódź, czy Olsztyn. Na skutek Brexitu, minister Morawiecki przewiduje częściowe przenosiny tzw. back office-ów i middle-office-ów międzynarodowych korporacji z Londynu do Polski, zwłaszcza w branży finansowej.

ZOBACZ TEŻ: Przewóz alkoholu czy benzyny bez zezwolenia? Kara aż 20 tys. zł

"W kontekście Brexitu prowadzimy, zarówno Ministerstwo Rozwoju, jak i Ministerstwo Finansów, bardzo wiele rozmów z kilkudziesięcioma firmami. Do końca roku pojawi się ok. 30-35 tys. miejsc pracy, nie tylko z Wysp Brytyjskich i sektora finansowego, ale z szeroko rozumianego sektora usług dla biznesu. W Davos przypieczętowaliśmy umowę z ABB i to inwestycje, z których możemy się cieszyć" - mówił minister, cytowany przez PAP.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: