SuperBiz wiadomości Kim chcą być młodzi Polacy? Najczęściej wybierane kierunki studiów [PRZEGLĄD]

Kim chcą być młodzi Polacy? Najczęściej wybierane kierunki studiów [PRZEGLĄD]

17.07.2016, godz. 17:42
Popularne kierunki studiów
Popularne kierunki studiów foto: SHUTTERSTOCK

Z jednej strony – liczba rejestracji w internetowych systemach rekrutacyjnych, z drugiej – liczba kandydatów na jedno miejsce. To informacje, które pozwalają choć w przybliżeniu zorientować się, jaką przyszłość zawodową planują dla siebie młodzi Polacy.

Na uczelniach trwa właśnie najbardziej gorący moment w naborze studentów na nowy rok akademicki. Dotyczy to zwłaszcza rekrutacji na I stopień studiów, czyli tej, w której większość kandydatów to tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Jakie kierunki cieszą się wśród nich największą popularnością? Czy nadal tak wielu z nich chce studiować psychologię i prawo, czyli kierunki, które przez lata były jednymi z najczęściej wybieranych wśród kandydatów na uczelnie? A może ich zainteresowania stały się trochę bardziej zróżnicowane?

Pytania o najpopularniejsze kierunki studiów wybierane przez młodzież w czasie tegorocznej rekrutacji wysłaliśmy do kilkunastu największych i najlepiej wypadających w rankingach uczelni w Polsce – zarówno publicznych, jaki i prywatnych; uniwersytetów i uczelni technicznych. Odpowiedzi, które otrzymaliśmy dotyczą tych uczelni, które zakończyły etap rejestracji – dzięki temu mogły one powiedzieć przynajmniej, na które kierunki dokonano najwięcej zgłoszeń.

Czytaj: Nowe kierunku studiów. Czym uczelnie kuszą młodzież?

Tak jest na przykład na Politechnice Gdańskiej, gdzie ostateczne wyniki pierwszego etapu rekrutacji będą znane 27 lipca. Wiadomo już jednak, że największą liczbę zgłoszeń uczelnia odnotowała na kierunkach: informatyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz na automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Na Politechnice Warszawskiej największym zainteresowaniem cieszyła się automatyka i robotyka.  – Ten kierunek prowadzimy na kilku wydziałach uczelni, ale najwięcej chętnych zgłosiło się na Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych,  gdzie na jedno miejsce złożono ponad 25 aplikacji (755 osób na 30 możliwych miejsc) – informuje Aneta Pyrzanowska, rzecznik prasowy PW. – Tegoroczni maturzyści byli również bardzo zainteresowani kierunkiem geoinformatyka na Wydziale Geodezji i Kartografii. Tutaj na jedno miejsce złożono ponad 20 aplikacji (na 30 możliwych miejsc zgłosiło się 610 osób). Bardzo dobrze wypada także biogospodarka – nowy kierunek na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, gdzie o 30 miejsc ubiegało się 530 kandydatów (17,67 aplikacji na miejsce).

Zainteresowanie młodzieży studiowaniem informatyki widać nie tylko na uczelniach technicznych. Na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie to drugi z najczęściej wybieranych kierunków. Jak informuje Katarzyna Broniszewska z biura rekrutacyjnego tej uczelni, na obecnym etapie naboru największe zainteresowanie kandydatów skupia się na kierunku dietetyka – dotyczy to zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych. W dalszej kolejności młodzież, która chce studiować na „Vistuli” wybierała  finanse i rachunkowość, turystykę i rekreację, ekonomię.

Zobacz: Najlepsze uczelnie w Polsce [RANKING]

Na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się kierunki, które są wysoko oceniane w rankingach, czyli np. finanse i rachunkowość oraz zarządzanie (ranking „Financial Times”) oraz prawo (ranking magazynu „Perspektywy”).

Tym, na co zwracają uwagę uczelnie oceniając wyniki naboru w danym roku jest nie tylko liczba kandydatów, ale także wyniki, z którymi przychodzą. Ideałem jest, jeśli ci, którzy decydują się na studiowanie spełniają stawiane przez nie wymogi. Takimi kandydatami chwali się w tym roku na przykład Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Znowu, wśród kierunków, na których obowiązywały najwyższe progi punktowe pojawia się informatyka. 912 pkt. na 1000 trzeba było zdobyć, by studiować ten kierunek na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Próg 902 pkt. obowiązywał na informatyce na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Próg na automatykę i robotykę na tym samym wydziale to 883 pkt., na teleinformatykę Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji – 880 pkt., zaś na automatykę i robotykę Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – 854.

Wszystkie wymienione kierunki cieszyły się także sporym zainteresowaniem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Najwięcej było ich na inżynierii mechatronicznej (6,2), informatyce prowadzonej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (5,57) oraz informatyce stosowanej prowadzonej na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (5,55).

Ponad cztery osoby na jedno miejsce zarejestrowały się także na takie kierunki jak np. teleinformatyka, automatyka i robotyka czy ekologiczne źródła energii. – Dużym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna nowość na AGH – kierunek informatyka społeczna prowadzona na Wydziale Humanistycznym, który przyciągnął czterech kandydatów na jedno miejsce – informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH.

Może Cię zainteresować: Szkoły techniczne zamiast zawodówek? PiS szykuje kolejną zmianę w szkolnictwie

Podczas rejestracji kandydatów na uniwersytetach największa liczba osób na jedno miejsce często dotyczy kierunków, które uznawane są za mniej popularne. Można podejrzewać, że choć tych, którzy je wybierają jest mniej, są oni bardziej zmotywowani do tego, by w dany kierunek studiować.

Na Uniwersytecie Śląskim w czołówce kierunków pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce uplasowały się: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 15,5 osób na miejsce, reżyseria – 9,5 osób na jedno miejsce, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej specjalność: grafika komputerowa gier– 8,75 osób na jedno miejsce, filologia, specjalność: języki stosowane: język włoski i język angielski z programem tłumaczeniowym –  8,4 osób na miejsce, filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja – 6,5 osób na miejsce, filologia angielska, specjalność: język biznesu – 5,33 osób na miejsce.

Jeśli chodzi o samą liczbę rejestracji, najwięcej maturzystów zgłosiło chęć studiowania na takich kierunkach jak:  prawo – 1320 osób, psychologia – 949 osób, pedagogika – 512 osób, administracja – 488 osób, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe – 481 osób, informatyka – 466 osób, dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 422 osoby.

Czytaj: Po Brexicie studia w Wielkiej Brytanii będą droższe

Również na Uniwersytecie Wrocławskim najwięcej osób (2142) zarejestrowanych w systemie odnotowano na prawie. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (1983 osoby), zaś na trzecim – komunikacja (1259 osób). Popularne okazały się również: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, chemia i toksykologia sądowa, administracja, chemia medyczna, filologia angielska, genetyka i biologia eksperymentalna, informatyka, biotechnologia, filologia hiszpańska.

Po względem liczby kandydatów przypadających na jedno miejsce absolutnym rekordzistą na UWr, podobnie jak w ubiegłym roku, okazała się chemia i toksykologia sądowa. Na kierunku tym jest 48 miejsc, na jedno przypadało w tym roku 21 kandydatów (w ubiegłym – 17). Sporym zainteresowaniem, nie tylko pod względem rejestracji, ale również liczby kandydatów na jedno miejsce, cieszy się psychologia (16,5 osoby, limit miejsc: 120) oraz  komunikacja wizerunkowa (12,6 osoby na miejsce; limit miejsc: 100) i dziennikarstwo i komunikacja społeczna (12,5; limit miejsc: 100). Te dwa kierunki poprawiły swój wynik z poprzedniego roku.

Dobrze w rekrutacji wypadła także italianistyka (8,8 osoby na miejsce) i filologia dalekowschodnia ze specjalnością koreańską i chińską (8,3), filologia angielska (8,3), genetyka i biologia eksperymentalna (8,2), prawo (7,6), filologia hiszpańska (6,5), turystyka (6,1), biologia człowieka (5,8), ekonomia (5,1), chemia medyczna (4,6), mikrobiologia (4,3).

Zobacz także: Masz prawo do kwalifikacji

Prawo, psychologia czy filologia angielska to także bardzo popularne kierunki wśród kandydatów na studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród „topowych” kierunków pojawiają się tu także m.in. finanse i rachunkowość, biologia sądowa, zarządzanie, administracja czy dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Największą liczbę rejestracji zanotował jednak kierunek lekarski prowadzony w Collegium Medicum UMK (limit miejsc: 200, liczba kandydatów: 4696). Powodów do narzekania nie powinna mieć także farmacja (limit miejsc: 88, liczba kandydatów: 901) czy fizjoterapia (limit miejsc: 120, liczba kandydatów: 645).

Dużą liczbą kandydatów pochwalić się może również jeden z najmłodszych kierunków lekarskich w Polsce, uruchomiony na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. O jedno miejsce walczyć tu będzie 12 kandydatów i jest to najlepszy wynik na tej uczelni. Na drugim miejscu znalazła się weterynaria (ponad 5 osób na jedno miejsce). Jak informuje uczelnia, w czołówce popularnych kierunków znalazły się – podobnie jak w poprzednich latach – prawo, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne i geodezja.

Czytaj również: Za reformę edukacji zapłacimy miliony. Samorządy już liczą koszty

Czy liczba rejestracji w internetowych systemach rekrutacyjnych oraz wynikająca z niej liczba kandydatów na jedno miejsce oddaje przekłada się na liczbę osób, które później podejmą studia na danym kierunki (i, co również istotne – nie przerwą ich po pierwszym semestrze)? Uczelnie tłumaczą, że takie dane mogą nie pokazywać rzeczywistego obrazu sytuacji, ponieważ wiele osób rejestruje się na kilka, kilkanaście, a rekordziści – nawet na kilkadziesiąt kierunków studiów. Z drugiej strony, trudno nie zauważyć pewnych prawidłowości. Na przykład takiej, że kierunki specjalistyczne, ze stosunkowo niskimi limitami przyjęć – raczej nie powinny się martwić o brak chętnych. Widać także, że pojawiające się co chwila informacje o zapotrzebowaniu na fachowców w branży IT nie pozostają bez echa – młodzież chce studiować informatykę. Ciągle nie brakuje też chętnych na prawo i psychologię (obydwa kierunki mają formę studiów jednolitych magisterskich).

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: