SuperBiz wiadomości Kim jest Henryk Kowalczyk? Nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów

Kim jest Henryk Kowalczyk? Nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów

09.11.2015, godz. 14:49
Henryk Kowalczyk
Henryk Kowalczyk foto: EAST NEWS

Henryk Kowalczyk z PiS był typowany na kandydata do objęcia teki jednego z ministerstw gospodarczych. W rządzie Beaty Szydło będzie pełnił rolę ministera w KPRM oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Taki awans może zawdzięczać m.in. swojej zaradnością życiowej, wiedzy matematycznej i... kursom przedmałżeńskim.

Kim jest poseł Kowalczyk? Urodził się 15 lipca 1956 roku w Żabiance. Ukończył studia na wydziale matematyki UW. Szybko rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Golądkowie. Już tam zaangażował się w politykę. Kiedy wybuchły strajki i powstała Solidarność Kowalczyk wraz z żoną Hanną aktywnie włączyli się w tworzenie „Solidarności” w golądkowskiej szkole. Henryk Kowalczyk został nawet przewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności”.

Czytaj również: Podatek bankowy PiS da 1,7 mld zł już w pierwszy roku

Młodego nauczyciela oprócz polityki  fascynowało też... harcerstwo. Henryk Kowalczyk zasłynął z organizacji rajdów i wycieczek dla młodzieży z golądkowskiej szkoły. Henryk Kowalczyk to człowiek niezwykle rodzinny. Ma czworo dzieci (już wszystkie dorosłe) i sześcioro wnucząt. Na swoim koncie ma też samodzielną budowę domu w Golądkowie – nawet cegły były własnej produkcji.

Henryk Kowalczyk potrafił zadbać nie tylko o swoją rodzinę,a le i sąsiadów. Jako 34-latek objął stanowisko wójta gminy Winnica. Stanowisko to okazało się trampoliną do Sejmu RP.

W 1997 roku Henryk Kowalczyk kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Do Sejmu nie wszedł, ale z dość dalekiego miejsca uzyskał drugi wynik i dzięki temu został wojewodą ciechanowskim. Ponownie na listach do Sejmu pojawił się w 2005 roku.

Tym razem się powiodło i został posłem na Sejm z Prawa i Sprawiedliwości. Pracował w komisjach: Finansów Publicznych oraz Rolnictwa. Po pół roku zauważono jego kompetencje i powołano w czerwcu 2006 roku na Wiceministra Rolnictwa.

I tak w sejmowych ławach poseł Kowalczyk siedzi do dziś. Od 2014 roku pełni odpowiedzialne funkcje w Prawie i Sprawiedliwości, odpowiada za finanse tej partii. Pracował w sztabie wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy, jest bliskim współpracownikiem Beaty Szydło, kandydatki PiS-u na premiera. Teraz znajduje się na liście nazwisk potencjalnych ministrów. Szykowany jest do teki ministra  finansów.

Zobacz też: Kto i kiedy otrzyma 500 zł na dziecko? Są dwie wersje

Henryk Kowalczyk od lat angażuje się w sprawy kościelne i prorodzinne. Wraz z małżonką  zaangażowali się w posługę przy parafii w Winnicy. Po ukończeniu kursu doradców życia rodzinnego zaczęli społecznie prowadzić tzw. kursy przedmałżeńskie.  W 1988 roku wstąpili nawet do Ruchu Domowy Kościół, w którym trwają do dzisiaj.

autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: