SuperBiz wiadomości Kim jest nowa Margaret Thatcher? Premier przekazuje władzę Theresie May

Kim jest nowa Margaret Thatcher? Premier przekazuje władzę Theresie May

13.07.2016, godz. 15:52
Theresa May - Margaret Thatcher
Theresa May - Margaret Thatcher foto: AFP/EAST NEWS

Porównywana do Żelaznej Damy nowa premier Wielkiej Brytanii odziedziczyła po Davidzie Cameronie kota dachowca i przywództwo w Partii Konserwatywnej. Zdradzamy kulisy jej kariery politycznej.

We wtorek, 12 lipca, miało miejsce ostatnie posiedzenie brytyjskiego rządu, na którego czele stał David Cameron. Dzień wcześniej nową szefową Partii Konserwatywnej została Theresa May, minister spraw wewnętrznych w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy sylwetkę charyzmatycznej polityk porównywanej do Żelaznej Damy.

W środę, 13 lipca, były przywódca torysów poddaje się do dymisji, ustępując miejsca pierwszej w historii przewodniczącej Partii Konserwatywnej. (Tę funkcję Theresa May po raz pierwszy objęła w 2002 roku.) Jak dotąd jedyną kobietą, która stała na czele brytyjskiego rządu, była Margaret Thatcher.

Może cię zainteresować: Jakie pomysły na imigrację ma przyszła premier Wielkiej Brytanii?

59-letnia Theresa May została określona przez Davida Camerona jako jego „solidna i kompetentna następczyni". Nowa premier zamieszka przy Downing Street 10 w towarzystwie 9-letniego kota Lariego, stałego domownika w rezydencji.

Historia polityk jest dość nietypowa: córka pastora, straciła ojca w wyniku tragicznego wypadku. Swojego męża poznała na imprezie branżowej dla konserwatystów, a funkcję swatki pełniła przyszła premier Pakistanu, Benazir Bhutto.

Theresa May może poszczycić się również bogatym doświadczeniem w finansach i sektorze publicznym. Ukończyła geografię na St Hugh's College przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Jej początek kariery w Banku Anglii zapowiadał się obiecująco. Rozwój zawodowy kontynuowała na stanowisku dyrektorki ds. europejskich w Association for Payments Clearing Services (APACS) – stowarzyszeniu, które kontroluje trzy brytyjskie izby rozliczeniowe, a także pracowała jako starszy doradca ds. wewnętrznych.

Nowa premier swoje pierwsze kroki na arenie politycznej stawiała w Stowarzyszeniu Klubów Konserwatywnych przy Partii Konserwatywnej. W 1986 r. została radną londyńskiej dzielnicy Merton. Tę funkcję sprawowała do 1994 r., stojąc na czele komisji ds. edukacji (1988 – 1990). W latach 1990 – 1992 stanęła na czele grupy deputowanych z Partii Konserwatywnej. W 1997 r. May dostała się do parlamentu z okręgu miasta Maidenhead, a w latach 1999 – 2010 należała do Gabinetu Cieni, piastując w nim funkcje sekretarza stanu ds. edukacji, sekretarza stanu ds. pracy i wynagrodzenia, a także liderki Izby Gmin.

Przeczytaj również: Nie będzie kolejnego referendum ws. Brexitu

W latach 2002 – 2003 jako pierwsza w historii kobieta objęła szefostwo w Partii Konserwatywnej. W 2010 r. została ministrem spraw wewnętrznych, a w latach 2010 – 2012 sprawowała funkcję ministra ds. kobiet i równości.

Na przydomek drugiej Margaret Thatcher zasłużyła sobie twardą postawą w polityce. Między innymi postulowała ograniczenie liczby imigrantów przyjmowanych na wyspy do 100 tys. osób rocznie (na realizację obietnicy jeszcze przyjdzie nam poczekać) i odmawiała przyjęcia 3 tys. uchodźców zgodnie z podziałem wprowadzonym w UE. Ponadto kontrowersje wzbudziła jej propozycja, aby Wielka Brytania wypowiedziała konwencję praw człowieka.

Źródła: tmay.co.uk, tvn24.pl, wprost.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: